Pojem „profesorka“, „dekanka“, „vedkyňa“ a podobne zahŕňa odteraz aj mužov. Tým chce táto alma mater prispieť k ďalšiemu zrovnoprávneniu vo vede. Nakoniec, väčšina študujúcich sú ženy.
Na každodennú komunikáciu však táto zmena nebude mať vplyv. Profesorov netreba oslovovať „pán profesorka“, zdôraznila rektorka Beate Schückingová.
Verejnosť a médiá reagovali na originálnu reformu väčšinou posmechom či rozhorčením: jazyk tu nie je dorozumievacím prostriedkom, ale radikálnym feministickým nástrojom vládnutia na elimináciu mužskosti, hromžil magazín Cicero.
Na nemeckých univerzitách je asi len 20 percent profesoriek, upozorňuje portál RP online. Keď táto menšina vnucuje svoje rodové označenie väčšine, vyzerá to ako zrovnoprávnenie, na skutočných pomeroch to nič nemení.
Vedenie univerzity v Lipsku sa na zmene rodu dohodlo, aby zjednodušilo zdĺhavé formulácie typu profesor/profesorka, ktoré zaplavovali stránky štatútu, vysvetľuje rektorka a dodáva: k tradíciám lipskej univerzity patrí prekračovanie hraníc a upozorňovanie na problémy provokáciami.
Šéfredaktor nemeckého slovníka Duden Werner Scholze-Stubenrecht zase neverí, že zmeny, ktoré zachytili, sa uchytia.
Mimochodom, návrh na feminizáciu univerzitného štatútu prišiel od muža: pána profesora fyziky Josefa Käsa. Vlastne pána profesorky.
Autor je novinár, žije v Kolíne.
Autor: Vlado Müller