Online reportáže: IDNES.cz a LIDOVKY.cz
Najdôležitejšie informácie: Českí policajti zatkli v rámci veľkej razie osem politikov a špičiek štátnej správy. Sedem z nich obvinili. Medzi zatknutými sú aj šéf Vojenského spravodajstva Milan Kovanda a šéfka premiérovho kabinetu Jana Nagyová. Policajti vyšetrujú prípady korupcie a sledovania troch ľudí, medzi nimi aj premiérovej manželky. Sledovanie i podplácanie spája jedna osoba: pravá ruka českého premiéra Jana Nagyová. Premiéra Petra Nečasa vinia z rozdeľovania postov v pološtátnych firmách práve cez Nagyovú. Nagyová si okrem toho objednala u vojakov sledovanie Nečasovej manželky a ďalších dvoch ľudí bez súhlasu ministra obrany. Údajne chcela získať kompromitujúce informácie. Nečas nevylúčil, že vedel o odpočúvaní. Povedal, že sa možno mohlo diať v záujme bezpečnosti jeho manželky. Polícia zadržala pri zásahu proti politikom a špičkám tajnej správy 150 miliónov korún v hotovosti a desiatky kilogramov zlata. Český premiér neplánuje kvôli škandálu odstúpiť. Opozícia volá po páde vlády, poslanci ČSSD žiadajú hlasovanie o nedôvere vláde v utorok 18. júna.
PRAHA, BRATISLAVA. V policajnom uznesení, ktoré odovzdali vyšetrovatelia niektorým z aktérov súčasnej politickej krízy v Českej republike, sa objavuje aj meno premiéra Petra Nečasa.
Podľa policajtov dal sľub trom poslancom, že dostanú významné posty v pološtátnych firmách. Detektívi to označujú za úplatok.
Obvinenie prichádza po rozsiahlej policajnej razii, pri ktorej zatýkali v Česku politikov a špičky štátnej správy.
Medzi zatknutými je aj šéfka premiérovho kabinetu Jana Nagyová, ktorá si podľa polície objednala u vojakov sledovanie manželky českého premiéra Petra Nečasa bez súhlasu ministra obrany.
Údajne ju podozrievala z nevery a chcela dosiahnuť rozvod.
Tým ale neskončila, najneskôr 11. marca 2013 nechala sledovať vodiča Úradu vlády Jiřího Pertla a pracovníčku úradu Alenu Hegrovou, píše sa v spise.
Predsedníčka Snemovne Miroslava Němcová medzitým obdržala žiadosť poslancov ČSSD o hlasovanie o nedôvere vláde. Konať by sa mohla v utorok 18. júna.
Majú odpočúvania a SMS "Premiér Petr Nečas dal 18. 9. 2012 sľub prostredníctvom Jany Nagyovej a Romana Bočka trom poslancom poskytnutím úplatku formou významných postov," uvádza sa v policajnom uznesení, do ktorého nahliadla MF DNES.
Polícia vychádza z odpočúvaní a SMSiek, ktoré si medzi sebou vymieňali premiér Petr Nečas, člen ODS Roman Boček, šéfka premiérovho kabinetu Jana Nagyová a poslanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr.
V uznesení, ktoré dostala šéfka Nečasovho kabinetu, Boček a dvaja z poslancov, je citovaná napríklad SMS z 11. októbra 2012, ktorú Nagyová poslala premiérovi.
Text SMS znie: "Čepro nebo Mero, předseda DR - Šnajdr."
Širšie súvislosti Policajti pripúšťajú, že aktéri v odpočúvaniach a správach nehovoria priamo o úplatkoch, ale z ďalších súvislostí je to podľa nich očividné.
Marek Snajdr sa totiž skutočne 20. októbra stal členom dozornej rady podniku Čepro.
Jeho kolega Fuksa potom zamieril do čela Českého Aeroholdingu. V prípade Tluchořa sa pôvodne špekulovalo, že pôjde do spoločnosti ČEZ, ale nakoniec sa tak nestalo.
O lukratívnych postoch sa Nečas podľa polície bavil priamo s Nagyovou. Tá potom kontaktovala Bočka a Tluchořa. A ten potom o všetkom informoval svojich spoločníkov Fuksa a Šnajdra.
Z čoho sú obvinení V dokumente sú spresnené aj trestné činy, z ktorých polícia Nagyovú a ďalších obviňuje.
Nečasova pravá ruka Nagyová je stíhaná zo zneužívania právomocí úradnej osoby vo forme návodu a podplácania.
Z rovnakých trestných činov je obvinený aj Roman Boček. Exploslanci Tluchoř a Fuksa čelia stíhaniu pre zneužitie právomoci a prijatie úplatku. Marka Šnajdra zatiaľ polícia neobvinila, pretože je v zahraničí a má prísť do Česka v priebehu piatka.
Nečas: Ja podporím teba, ty mňa Šéf protimafiánskeho útvaru Robert Šlachta na dnešnej tlačovej konferencii odmietol povedať, či sa jeho ľudia zaujímajú aj o osobu samotného premiéra. "Preverujeme všetky okolnosti," povedal stručne.
Premiér Nečas vo svojom piatkovom prejave v Snemovni označil trafiky za exposlancov ODS za bežnú politickú dohodu.
"Ľudia, ktorí sa zachovali k svojej strane zachovali loajálne a odmietli spôsobiť pád vlády, a to, že s nimi táto strana ďalej počíta, to podľa mňa nie je nezvyčajné. Ja podporím teba, ty podporíš mňa: to je predsa štandardná súčasť politiky," vyhlásil.
Český premiér nechcel kvôli škandálu odstúpiť. Postup polície pri štvrtkovom zatýkaní politikov a špičiek štátnej správy ostro odsúdil.
Infografika Lidových novín
Kliknite na obrázok, zväčšíte ho
Autor: iDNES.cz