Fred De Graaf nechcel, aby bol Geert Wilders v skupine poslancov okolo monarchu pri vstupe do kostola počas korunovácie.
BRUSEL/AMSTERDAM. Predseda holandského Senátu Fred De Graaf oznámil, že podáva demisiu po obvineniach, že sa počas aprílovej korunovácie kráľa Willema-Alexandra snažil zabrániť lídrovi ultrapravicovej Strany za slobodu (PVV) Geertovi Wildersovi dostať sa do blízkosti kráľa.
Kauza, o ktorej informoval holandský denník De Volkskrant, má údajne korene v De Graafovom rozhodnutí, aby sa Wilders nedostal do malej skupiny poslancov, ktorí sprevádzali budúceho monarchu pri vstupe do kostola, v ktorom sa konala ceremónia korunovácie.
Aj keď De Graaf, ktorý bol zodpovedný za ceremoniál korunovácie a je členom Liberálnej strany premiéra Marka Rutteho, poprel akékoľvek pochybenie pri rozhodovaní, akým boli vyberaní piati poslanci do slávnostného sprievodu, ponúkol svoju rezignáciu. Z dôvodu, že "bola spochybnená jeho integrita," uviedla holandská tlačová agentúra ANP.
"Pri mojom rozhodovaní zrejme zohrala úlohu aj predstava, že postava Wildersa pri kráľovi by pritiahla príliš veľkú pozornosť," priznal De Graaf pre holandské médiá.
Geert Wilders je v Holandsku známy tým, že v minulosti mal viacero kritických poznámok na adresu kráľovskej rodiny, najmä na predošlú kráľovnú Beatrix. Kráľovnej v januári 2012 vyčítal, že si zahalila tvár závojom počas návštevy mešít v Ománe a Spojených arabských emirátoch. Líder PVV sa netají tým, že nenávidí islam.
Wilders, ako jeden z najstarších členov holandského parlamentu, mal nárok byť vybraný medzi členov kráľovského sprievodu. Jeho strana má v súčasnosti v 150-člennom parlamente 15 kresiel.