ANKARA/MOSKVA. Spojené štáty skúmajú zriadenie obmedzenej bezletovej zóny v Sýrii v blízkosti južnej hranice s Jordánskom.
Uviedli to dnes dvaja vysokopostavení západní diplomati v Turecku, na ktorých sa odvolávala tlačová agentúra Reuters.
Ich vyjadrenia, potvrdené tretím regionálnym diplomatom, prišli po tom, čo Washington oznámil, že poskytne vojenskú pomoc povstalcom, bojujúcim proti sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi.
USA tak reagujú na dôkazy, že Asadove ozbrojené sily použili chemické zbrane.
Sýrske ministerstvo zahraničia reagovalo, že Spojené štáty klamú o použití chemických zbraní, aby mali zámienku na intervenciu do krajiny.
"Biely dom sa spolieha na vykonštruované informácie s cieľom obviniť sýrsku vládu z použitia takýchto zbraní, a to napriek sérii stanovísk, ktoré potvrdzujú, že chemické zbrane majú teroristické skupiny," uviedlo ministerstvo.
Rusi sú podozrievaví
Tieto informácie Spojených štátov však podľa Moskvy "nepôsobia presvedčivo". Povedal to dnes vysokopostavený poradca ruského prezidenta Vladimira Putina pre zahraničnú politiku Jurij Ušakov.
Podľa neho rozšírená americká vojenská pomoc pre Asadových odporcov podkope spoločné úsilie o zorganizovanie mierovej konferencie, ale dodal, že Moskva "ešte neuvažuje" o vyslaní protilietadlového raketového systému S-300 Asadovi v reakcii na kroky Washingtonu.
Američania sa doteraz obávali rizík
"Washington zvažuje bezletovú zónu na pomoc Asadovým odporcom," povedal pre Reuters jeden západný diplomat.
Dodal, že zóna bude obmedzená, "bude trvať rozumne dlho a v rozumnej oblasti, pravdepodobne neďaleko jordánskej hranice".
Sýrski povstaleckí velitelia sa dnes v Turecku majú stretnúť so západnými a tureckými predstaviteľmi. Budú spolu diskutovať o vojenskej pomoci povstalcom.
Až doteraz nebol Washington ochotný poslať sýrskym povstalcom zbrane a ako dôvod uvádzal riziko, že by mohli skončiť v rukách radikálnych sunnitských moslimských skupín.
Jeden z diplomatov uviedol, že zriadenie bezletovej zóny môže pomôcť západným snahám monitorovať príjemcov akýchkoľvek dodávok zbraní, ako aj pomôcť vycvičiť proasadovských bojovníkov.
Briti sú opatrnejší
Británia víta hodnotenie situácie Spojených štátov a súhlasí s nimi, že režim prezidenta Bašára Asada v Sýrii použil chemické zbrane, vrátane vysoko toxickej bojovej látky sarín. Vyhlásil to dnes britský minister zahraničných vecí William Hague, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.
Britský premiér David Cameron prostredníctvom svojho hovorcu však dnes uviedol, že Británia ešte nie je pripravená vyzbrojiť sýrsku opozíciu, napriek rozhodnutiu amerického prezidenta Baracka Obamu urobiť to. Cameron však nevylúčil zavedenie bezletovej zóny v Sýrii či iné opatrenie.
"Nič nie je vylúčené," povedal Cameronov hovorca, keď sa ho spýtali, či Británia podporí bezletovú zónu. Informoval tiež, že "rozhodnutie o vyzbrojení opozície ešte nepadlo". Dodal: "Vedieme naliehavé diskusie s našimi medzinárodnými partnermi."