Jana Nagyová, šéfka kabinetu premiéra Nečasa, nechala podľa policajných dokumentov sledovať Radku Nečasovú a dvoch zamestnancov Úradu vlády, aby utajila svoj vzťah s premiérom a získala kompromitujúce informácie o jeho manželke. V komunikácii so špičkami vojenskej rozviedky využívala kódované výrazy ako umelý pes, jedlo pre psov alebo krtkovia.
Online reportáže: IDNES.cz a LIDOVKY.cz
Najdôležitejšie informácie: Českí policajti zatkli v rámci veľkej razie osem politikov a špičiek štátnej správy. Sedem z nich obvinili. Medzi zatknutými sú aj šéf Vojenského spravodajstva Milan Kovanda a šéfka premiérovho kabinetu Jana Nagyová. Policajti vyšetrujú prípady korupcie a sledovania troch ľudí, medzi nimi aj premiérovej manželky. Sledovanie i podplácanie spája jedna osoba: pravá ruka českého premiéra Jana Nagyová. Premiéra Petra Nečasa vinia z rozdeľovania postov v pološtátnych firmách práve cez Nagyovú. Nagyová si okrem toho objednala u vojakov sledovanie Nečasovej manželky a ďalších dvoch ľudí bez súhlasu ministra obrany. Údajne chcela získať kompromitujúce informácie. Nečas nevylúčil, že vedel o odpočúvaní. Povedal, že sa možno mohlo diať v záujme bezpečnosti jeho manželky. Polícia zadržala pri zásahu proti politikom a špičkám tajnej správy 150 miliónov korún v hotovosti a desiatky kilogramov zlata. Český premiér neplánuje kvôli škandálu odstúpiť. Opozícia volá po páde vlády, poslanci ČSSD žiadajú hlasovanie o nedôvere vláde v utorok 18. júna.
PRAHA. Server E15.cz zverejnil policajné uznesenie o začatí trestného stíhania Jany Nagyovej, z ktorého vyplýva, že prostredníctvom vojenských spravodajcov sledovala nielen manželku premiéra Radku Nečasovú, ale aj svojho vodiča Jiřího Pertla a správkyňu Hrzánskeho paláca Alenu Hegrovou, píše portál Lidovky.cz.
Zamestnancov úradu vlády Nagyová dala sledovať z obáv o vyzradenie informácií o vzťahu s Petrom Nečasom, za ktorým do Hrzánského paláca často jazdila.
Polícia v dokumente uvádza, že pri zadávaní úloh pre Vojenské spravodajstvo "využila svoj vplyv vyplývajúci najmä z osobného pomeru so súčasným predsedom vlády Českej republiky Petrom Nečasom."
Sledovali ma? O tom neviem
Profil
Jana Nagyová
Pôvodne pracovala v súkromnom sektore. V rokoch 1996 až 2004 bola manažérkou oblastného združenia ODS v Karlových Varoch. Potom sa presunula do Prahy, kde viedla prevádzkové oddelenie v hlavnej kancelárii občianskych demokratov.
V posledných rokoch patrí k najbližším spolupracovníkom Petra Nečasa. Najskôr viedla jeho kanceláriu, keď pôsobil ako minister práce a sociálnych vecí. Po voľbách 2010 sa presunula na Úrad vlády, kde je vrchnou riaditeľkou premiérovho kabinetu.
Nečas sa Nagyovej zastal a doteraz tvrdil, že jej bezhranične verí.
Portálu Lidovky.cz sa podarilo s Alenou Hegrovou spojiť. "Nie, to ma prekvapuje," reagovala na otázku, či tušila, že ju sledujú.
Podľa jej slov ju polícia zatiaľ nijako neinformovala, že by mala byť jednou z "obetí" Nagyovej. Ďalšie otázky ale odmietla a telefón položila.
V Hrzánskom paláci mala Nagyová svoje pracovné zázemie a ako vyplýva z policajného dokumentu, trávila tam aj čas po práci.
Palácu sa polícia nevyhla ani pri domových prehliadkach súvisiacich s aktuálnou raziou.
Ako motiváciu sledovania uvádzajú policajti "vysoko negatívny postoj Jany Nagyovej k osobe Radky Nečasovej", čo majú dokladať aj jej telefónne hovory z 12. októbra, kedy mala vysloviť podozrenie o nevere zo strany premiérovej manželky.
Podľa dokumentu Nagyová minulý rok zaobstarala spravodajcom za účelom sledovania fotku aj adresu manželky premiéra.
Konať mala "v úmysle zadovážiť si neoprávnený prospech spočívajúci v získaní osobných informácií o Radke Nečasovej a súčasne spôsobiť Radke Nečasovej inú závažnú ujmu spočívajúcu v tom, že bude protiprávne sledovaná".
Krtkovia sledovali žrádlo pre psy
Pri úkolovaní Vojenského spravodajstva "využila svoj vplyv vyplývajúci najmä z osobného pomeru so súčasným predsedom vlády Českej republiky Petrom Nečasom", doplnili policajti v texte obvinenia.
Z policajných odposluchov vyplýva, že aktéri kauzy používali kódovaný jazyk s výrazmi ako umelý pes (čo mal byť podľa polície šéf vojenskej rozviedky Milan Kovanda), "žrádlo pre psov" (vodič Nagyovej a správkyňa Hrzánského paláca), "krtkovia" (tí, ktorí osoby sledovali) či "kovák" (opäť Milan Kovanda).
Infografika Lidových novín
Kliknite na obrázok, zväčšíte ho
Autor: Lidovky.cz, iDNES.cz