Blackpool 2. októbra (TASR) - Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes na zjazde britskej Labouristickej strany v Blackpoole vyzval Spojené štáty americké a Veľkú Britániu, aby dali medzinárodným zbrojným inšpektorom šancu pracovať v Iraku.
Podľa jeho slov urobili inšpektori v 90. rokoch skutočný pokrok pri odhaľovaní zhraní hromadného ničenia irackého prezidenta Saddáma Husajna. Z tohto dôvodu je Clinton presvedčený o potrebe pokračovania v tejto činnosti, dokiaľ sa nepodarí nájsť všetky biologické a chemické zbrane. Okrem toho je tiež možné, že sa podarí vyhnúť sa konfliktu, ak budú zbrojní inšpektori konať ďalej svoju prácu.
Americký exprezident, ktorý je častým návštevníkom Veľkej Británie, kde sa vždy teší srdečnému prijatiu, súčasne vyjadril podporu odhodlanému postoju svojho nástupcu Georgea W. Busha a britského premiéra Tonyho Blaira. Toho vyzdvihol obzvlášť, keď zdôraznil, že práve šéf britského kabinetu zohrával kľúčovú rolu v snahách USA a ich spojencov o vzájomné pochopenie ich názorov v irackej otázke.
Clinton tiež poukázal na potrebu novej rezolúcie OSN, pretože proti Husajnovi by sa malo postupovať prostredníctvom tejto organizácie. Pripomenul však, že Washington a Londýn úspešne uskutočnili vojenskú akciu v Kosove aj bez podpory OSN.
On osobne sa dištancoval od radikálneho krídla Bushovej administratívy a konštatoval, že zmenu režimu v Iraku treba dosiahnuť nevojenskými prostriedkami, ako napríklad podporou opozičných skupín.
Exprezident USA zožal ovácie vyhlásením, že USA musia mať vo svete vedúcu pozíciu, no nemôžu ísť vždy svojou vlastnou cestou a mali by sa podieľať na medzinárodných dohodách o globálnych zmenách, zákaze testovania jadrových zbraní či medzinárodnom trestnom tribunáli. Delegáti zjazdu takisto búrlivo aplaudovali pri Clintonových slovách o jeho nesúhlase "s takmer všetkým", čo robí Bush v oblasti životného prostredia, daní a zdravotnej starostlivosti.
1 2 mon ed