Medzi zadržanými sú aj riaditeľ správy hmotných rezerv či vrchná riaditeľka premiérovho kabinetu. Nikoho zatiaľ neobvinili.
PRAHA. Elitní policajti spustili v Česku nebývalo rozsiahle zatýkanie politikov a špičiek štátnej správy, informuje iDNES.cz.
Česká polícia obvinila po rozsiahlej razii vo viacerých štátnych inštitúciách v Prahe, Stredočeskom a Královohradeckom kraji celkom osem ľudí z piatich trestných činov. Zistil to bez ďalších podrobností denník Mladá fronta Dnes s tým, že počet obvinených nie je konečný.
Zadržaný exposlanec Občianskej demokratickej strany Petr Tluchoř čelí podľa informácií, ktoré pre české médiá poskytol jeho advokát Marek Nespala, podozreniu z trestných činov úplatkárstva, machinácie pri verejnej objednávke, legalizácie výnosov z trestnej činnosti a zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Z rovnakých činov sú podľa informácií denníka Právo podozriví aj takisto zadržaný bývalý poslanec ODS Ivan Fuksa a ich niekdajší stranícky kolega z parlamentu Marek Šnajdr, ktorý je v súčasnosti v zahraničí na pracovnej ceste.
Niekdajší poslanci mali byť skorumpovaní ponukou lukratívnych postov, píše server Novinky.cz s odvolaním sa na advokáta, ktorému chýba v tejto súvislosti konkrétne uvedenie, čo bolo ponúknuté jeho mandantovi.
Podľa Nespalových slov samotný skutok doteraz nebol vymedzený. Advokát, ktorý nedávno úspešne zastupoval Václava Klausa proti obvineniu z velezrady na Ústavnom súde ČR, by mal zastupovať aj Mareka Šnajdra, ktorý dnes už českej polícii telefonicky prisľúbil súčinnosť a krátko po štvrtkovom návrate do Prahy sa chystá podať vysvetlenie vyšetrovateľom.
Česká aféra
Politici ako zločinci
Na hromadnom zásahu sa zúčastnilo 400 elitných policajtov. Obvinili aj politikov vládnej ODS, či vojenského spravodajstva. Spolu ide podľa MF DNES o osem ľudí za päť trestných činov. Počet asi stúpne. Polícia dôvody zásahu nezverejnila, hovorí sa o dvoch líniách vyšetrovania – činnosť pražských kmotrov a údajná protislužba pre bývalých poslancov ODS za to, že sa vzdali mandátu. Podozriví sú aj ľudia z pražského štátneho zastupiteľstva, prípad preto dozorujú ľudia z Olomouca.
Pôvodne sa ako zatknutý spomínal aj exposlanec Marek Šnajdr. Policajti sa síce o neho zaujímali tiež, ale nezastihli ho. "Som na cestách, netuším vôbec nič," napísal Aktualne.cz v SMS správe.
Večer jeho právnik povedal, že po dohode s políciou sa Šnajdr v piatok, hneď po návrate do Prahy, dostaví podať vysvetlenie.
Podľa ČTK je medzi zadržanými aj vedúci Úradu vlády Lubomír Poul.
Medzi zatknutými je podľa denníka Právo Milan Kovanda, šéf Vojenského spravodajstva. Ten vo funkcii nahradil Ondreja Páleníka.
Nikoho zo zadržaných zatiaľ neobvinili. Podľa advokáta Mareka Nespalu však polícia upodozrieva Petra Tluchořa okrem iného z úplatkárstva v súvislosti s jeho odstúpením z funkcie poslanca, píšu lidovky.cz.
Policajti zatiaľ nehovoria detaily, do akcie však nasadili až štyristo ľudí. Informácie potvrdil hovorca Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu Pavel Hanták.
Na mimoriadnej tlačovej konferencii informoval len o známych informáciách. Prečo sa razia koná, nepovedal. Razia prebieha oficiálne so všetkými povoleniami na území mesta Praha, v Stredočeskom a čiastočne v Královohradeckom kraji.
Prípad dozoruje olomoucké vrchné štátne zastupiteľstvo. Ďalšie informácie poskytne polícia v piatok popoludní.
Tluchoř, Fuksa i Šnajdr patria k rebelom, ktorí pred časom takmer pomohli zvrhnúť Nečasovu vládu pre odpor proti zvýšeniu DPH. Spor sa skončil tým, že rezignovali na poslanecké kreslá.
Exministra poľnohospodárstva Fuksu zatkli už v stredu večer.
Online reportáž sledujte na iDNES.cz alebo Lidovky.cz
Premiér Nečas po záťahu zrejme vo funkcii skončí, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Nečas sa nechystá odstúpiť Predseda českej vlády Petr Nečas momentálne nemá informácie, ktoré by naznačovali trestnú činnosť jeho blízkych spolupracovníkov, vrátane vrchnej riaditeľky jeho kabinetu Jany Nagyovej.
"Som presvedčený, že som sa nedopustil ničoho nepoctivého a nemám dôvod uvažovať o rezignácii. Moja dôvera v Janu Nagyovú neklesla, nemám dôvod sa domnievať, že sa dopustila nezákonností," vyhlásil Nečas.
Nečas vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby čo najskôr špecifikovali podozrenia a predložili konkrétnosti, ktoré viedli k tak rozsiahlej akcii. Súčasne im prisľúbil maximálne možnú súčinnosť, aj keď si neodpustil poznámku o údive nad faktom, že prípad, z ktorého väčšina protagonistov žije v Prahe, dozoruje ostravská pobočka štátneho zastupiteľstva v Olomouci.
Na otázku, čo budú jeho ďalšie kroky, reagoval Nečas slovami, že už zvolal politické grémium strany ODS.
Navyše mieni svojom pohľade na kauzu informovať koaličných partnerov a v piatok sa problematikou bude zaoberať aj zasadanie poslaneckého klubu ODS.
Petr Nečas na tlačovej konferencii.
Autor: MAFRA - Michal Růžička
Policajti zasahujú na mnohých miestach Policajti zasahovali aj na ministerstve obrany či odbore mestského investora Prahy.
Podľa jeho šéfa Jana Beránka si detektívi vyžiadali informácie asi o trinástich obstarávaniach z rokov 2009-2012.
Policajti prehľadávajú aj niektoré bezpečnostné schránky v Komerční banke na Václavskom námestí v centre Prahy. Polícia v bezpečnostných schránkach našla a zhabala peniaze, zlato aj dokumenty.
Podľa iHNED.cz boli policajti aj v Mělníku vo firme Kardio Port, ktorá vyhrala podozrivú dvojmiliardovú zákazku kliniky IKEM.
Podľa serveru ParlamentniListy.cz vykonali raziu aj v dome Libora Grygárka, bývalého námestníka Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe.
Informácie o zásahu v Snemovni jej predsedníčka Miroslava Němcová vyvrátila.
Predseda Senátu Milan Štěch z ČSSD tvrdí, že pád vlády je nevyhnutný. "Je potrebné, aby polícia i štátne zastupiteľstvá konali, bez ohľadov na prípadný nátlak z akejkoľvek strany.
U lobistu boli aj zahraničné jednotky Celý zásah kriminalistov má presah do lobistických kruhov v Prahe.
Policajti zasahujú v komplexe Romana Janouška a zahájili domovú prehliadku u Iva Rittiga. Janoušek je podľa MF DNES momentálne vo svojom sídle v chorvátskom Zadare. Rittig dlhodobo žije v Monaku.
Z Janouškovho komplexu odviedli kukláči v autách tri ženy, pravdepodobne tri pracovníčky firmy lobistu.
Do domu Iva Rittiga v pražských Vršoviciach prišli najmenej dvaja policajti v nepriestrelných vestách s nápisom Polizei. Z miesta odišli v automobile s rakúskou značkou, informuje web Novinky.cz.
Rittig je spájaný najmä s kauzami okolo podozrivých zákaziek pražského dopravného podniku alebo s obchodmi s fotovoltaikou.
"Môžem len povedať, že prebieha rozsiahla realizácia," povedal k zásahu hovorca Útvaru pre odhaľovanie organizovaného zločinu Pavel Hanták.
Podľa zdrojov Aktualne.cz stoja za akciou stovky hodín odposluchov Janoušeka.
Reakcia ministra vnútra a poslancov:
Obsadili poschodie, kde sídli Nečas Na Úrade vlády mala polícia obsadiť prvé poschodie budovy, kde sídli aj samotný premiér Petr Nečas, píše Blesk.cz. V čase zásahu už ministri v budove neboli.
"Vláda skončila o jedenástej, o pol dvanástej som odchádzal, a to som si ešte nič nevšimol," povedal iDNES.cz minister financií Miroslav Kalousek. A ešte zavtipkoval: "Zjavne som odišiel načas."
Minister vnútra Jan Kubice povedal poslancom, že v noci boli za premiérom Nečasom dvaja prokurátori a šéf ÚOOZ, ktorí prišli "za účelom úkonu trestného konania".
Nikto z politikov nechce povedať, kde je a v akom stave. Schôdzu dolnej komory parlamentu prerušili do piatku, o 9:00 má na ňu doraziť aj Nečas.
Strana TOP09 už vyhlásila, že ak sa potvrdí podozrenie u Nagyovej, premiér musí skončiť.
"Nevylučoval by som to, keď na tom niečo bude, pretože lepší je hrozný koniec, než hrôza bez konca," povedal vicepremiér a predseda TOP 09 Karel Schwarzenberg denníku Právo.
Podpredseda Snemovne Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyhlásil, že celý prípad sa podobá na slovenskú kauzu Gorila.
Prezident Miloš Zeman sa chce v piatok stretnúť s policajným prezidentom, ministrom spravodlivosti i premiérom.
Bývalý šéf rozviedky Andor Šándor pre ČT povedal, že razia tohto typu musí byť podložená množstvom hodnoverných dôkazov, aby bol sudca ochotný takýto zákrok povoliť.
Autor: idnes.cz