BERLÍN. Stavebné práce na pamätníku pripomínajúcom masové vysídlenie miliónov ľudí v minulom storočí sa dnes začali v Berlíne za účasti nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a ďalších hostí.
Šéfka spolkovej vlády konštatovala, že stála expozícia dokumentačného centra, ktoré vznikne v Deutschlandhause postavenom v druhej polovici 20. rokov 20. storočia, by mala pomôcť pochopiť úteky a vyhnania v historickom kontexte, vrátane osudu 14 miliónov Nemcov, ktorí prišli o domov vo východnej Európe po druhej svetovej vojne.
Bez národného socializmu a jeho expanzívnej politiky by sa to však nebolo stalo, zdôraznila Merkelová podľa tlačovej agentúry DPA.
Samotný projekt vyvolával od počiatku kontroverzné reakcie aj v Nemecku.
Pôvodný zámer Zväzu vyhnaných (BdV) a jeho predsedníčky Eriky Steinbachovej zriadiť centrum, ktoré bude pripomínať iba osud Nemcov v období od posledných mesiacov druhej svetovej vojny do 50. rokov minulého storočia, a to vo viacerých krajinách, vrátane bývalého Československa, vyvolal pobúrenie v susedných štátoch. Mnohí ho vnímali ako snahu o prezentáciu Nemcov ako obetí vojnového konfliktu.
Napokon došlo v roku 2008 k dohode o zriadení nadácie s účasťou predstaviteľov vlády, parlamentu, cirkví a vedeckých pracovísk, ktorej úlohou bolo vypracovať koncepciu budúcej expozície.
Grémium musela opustiť napokon aj kontroverzne vnímaná Steinbachová. Urobila tak po tom, čo na protest odstúpili ako poradcovia nadácie historici z ČR a Poľska.