BERLÍN, BRATISLAVA. Nemecké kliniky na to neboli pripravené. Od polovice mája im neprestávajú zvoniť telefóny. Termíny na poradenstvo či genetické testy sú mesiace dopredu obsadené.
Ženy inšpirovala hollywoodska herečka Angelina Jolie, ktorá oznámila svetu, že si zo strachu pred rakovinou nechala odstrániť prsia.
Priznávajú rakovinu
Klinikám sa väčšinou ozývajú ženy, ktoré majú v rodine rakovinu. Chcú vedieť, či sú nositeľkami génu BRCA 1, ktorý zvyšuje riziko rakoviny prsníka i vaječníkov tak ako u americkej herečky.
„Sme naozaj prekvapení,“ povedala pre agentúru DPA lekárka z kliniky v Mníchove. V berlínskej klinike Charité chcelo podľa gynekologičky Dorothey Speiserovej doteraz 180 žien vedieť, či sú v rizikovej skupine, či sú možné testy a či je nutné, aby si dali odstrániť prsia.
Niektoré pacientky sa až teraz lekárom priznali, že majú v rodine rakovinu.
Na klinike v Lipsku mali doteraz dva až tri telefonáty týždenne, od polovice mája ich už bolo osemdesiat. V Drážďanoch je to v niektorých dňoch až desaťkrát viac. Niektoré nemocnice dokonca hovoria o nedostatku odborného personálu.
V Rakúsku i u nás
Veľký záujem zaznamenali aj rakúske kliniky. Vo viedenskej nemocnici AKH sú termíny na konzultácie obsadené na niekoľko mesiacov dopredu, povedal pre APA gynekológ Christian Singer.
O zvýšenom záujme o genetické testy hovorí aj onkológ Ivan Andrašina z Východoslovenského onkologického ústavu.
„Moje pacientky sa odvtedy viac pýtajú na genetické vyšetrenie,“ hovorí pre SME.