SME

Miloševič podrobil Mesiča krížovému výsluchu

Haag 2. októbra (TASR) - Vzájomné obviňovania dominovali dnešnému pojednávaniu haagskeho tribunálu OSN v procese so Slobodanom Miloševičom, ktorý podrobil ...

Haag 2. októbra (TASR) - Vzájomné obviňovania dominovali dnešnému pojednávaniu haagskeho tribunálu OSN v procese so Slobodanom Miloševičom, ktorý podrobil krížovému výsluchu chorvátskeho prezidenta Stjepana Mesiča.

Miloševič (61) spochybňoval vierohodnosť svedectva Mesiča (67), ktorý bývalého prezidenta Srbska a Juhoslávie v utorok obvinil z toho, že začiatkom 90. rokov rozpútal balkánsky konflikt s cieľom vybudovať Veľké Srbsko na troskách bývalej Juhoslávie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naopak, obžalovaný obvinil svedka, že ako jeden z chorvátskych lídrov svojou neznášanlivosťou voči chorvátskym Srbom prispel k rozpútaniu vojny. "Vy ste zradili Juhosláviu, vy ste prispeli k jej zániku," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Obžalovaný sa podľa očakávaní nezdržal osobných útokov na adresu svedka, za čo si od predsedu poroty Richarda Maya vyslúžil niekoľko upozornení. "Vidím, že máte skutočný problém s Miloševičom. Včera ste ma spomínali v každej druhej vete," povedal Miloševič Mesičovi na úvod výsluchu. May Miloševiča upozornil, aby otázky smeroval na Mesičovu výpoveď a aby sa neuchyľoval k politickým diskurzom. "Útočiť na niekoho nie je najlepšou obranou," povedal May.

Miloševič, ktorý sa háji sám, obvinil Mesiča, že na základe jeho príkazov boli ničené srbské dediny v Chorvátsku. Mesič - posledný predseda kolektívneho prezídia tzv. veľkej Juhoslávie pred jej rozpadom v roku 1991 - Miloševičove obvinenia odmietol. Ako dodal, jeho tvrdenia nemajú nič spoločné so skutočnosťou. Argumentoval, že keď sa dozvedel o podpaľovaní dedín, podal sťažnosť vtedajšiemu chorvátskemu prezidentovi Franjovi Tudjmanovi.

SkryťVypnúť reklamu

Miloševič, ktorý v čase rozpadu Juhoslávie pôsobil ako srbský prezident, vyhlásil, že povstanie chorvátskych Srbov bolo výsledkom útlaku zo strany Chorvátov.

"Je pravda, že ... kulmináciou etnickej neznášanlivosti voči Srbom ... a prijatím mnohých zákonov, chorvátske úrady podnecovali diskrimináciu a šovinizmus?" spýtal sa Miloševič. Zároveň citoval viaceré vyjadrenia predstaviteľov Chorvátskeho demokratického spoločenstva (HDZ), politickej strany, ktorú Mesič spoluzakladal s Tudjmanom. "Vonku chlapci spievajú, vyzabíjame Srbov," uvádza sa v jednom z Miloševičom citovaných vyhlásení.

Mesič odmietol ako "preháňanie" tvrdenia, že chorvátski Srbi žili v atmosfére strachu. "Za radikálne vyhlásenia treba obviňovať tých, ktorí chceli odtrhnúť časti Chorvátska," povedal Mesič, ktorý po vyhlásení nezávislosti Chorvátska pôsobil ako predseda tamojšieho parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Mesič vyhlásil, že ako člen juhoslovanského prezídia nemal moc zastaviť Miloševiča, ktorý ako prezident Srbska v roku 1991 ovládol juhoslovanskú armádu a následne začal metodicky čistiť prevažne srbské časti Bosny a Chorvátka od Nesrbov. "Armáda robila to, o čo ju Miloševičov režim požiadal - išlo o vytvorenie Veľkého Srbska," povedal Mesič.

Miloševič však Mesičovu verziu priebehu udalostí odmietol: "Ak by som mal kontrolu nad juhoslovanskou armádou, Juhoslávia by sa nebola rozpadla. Ale bohužiaľ tomu tak nebolo," vyhlásil.

Podľa Miloševiča Mesič bol jeden z tých, ktorí si želali rozbitie Juhoslávie a poznamenal, že Mesič dokonca napísal knihu s názvom "Ako sme zbúrali Juhosláviu". Mesič priznal, že si želal postupné uvoľnenie vzťahov v rámci federácie. Dodal však, že Miloševič bol ochotný prelievať krv pre naplnenie svojej vízie Juhoslávie so srbskou dominanciou.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetci sme sa podieľali na ničení Juhoslávie," povedal Mesič. "Myslel som, že je lepšie rokovať desať rokov, ako bojovať desať dní. Niektorí však dávali prednosť vojne a Miloševič bol určite jedným z nich," dodal chorvátsky prezident.

Miloševič sa pokúsil spochybniť Mesičovu vierohodnosť aj tvrdením o jeho "zločineckej minulosti", keď s úsmevom na tvári pripomenul jeho pobyt vo väzení. Mesič - bez toho, aby sa pozrel na obžalovaného - sudcom pokojne vysvetli, že v roku 1975 strávil rok v komunistickom väzení za vyjadrenia, v ktorých žiadal viac demokracie pre Chorvátsko.

Miloševič tiež vyhlásil, že Mesič vedel o zločinoch, ktoré mali chorvátski vojaci spáchať počas bosnianskej vojny, a neurobil nič, aby ich zastavil. "Páchatelia vojnových zločinov by mali byť stíhaní. Mali by byť určite súdení a postavení pred spravodlivosť," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

"Myslím, že sa rýchlo zhodneme na jednej veci - na tom, proti komu sa tu vedie proces," bola Mesičova odpoveď.

Napätie počas krížového výsluchu vzrástlo po tom, čo Miloševič citoval chorvátskeho spisovateľa z 19. storočia, ktorý Srbov označil za "zvieratá, ktoré vyšli z bahna". Mesič reagoval citáciou srbského spisovateľa, ktorý Chorvátov označil za pokatoličtených Srbov. Túto debatu prerušil sudca May, podľa ktorého súdu nepomôžu výmeny urážok, osobitne keď ide o urážky staré sto rokov.

Obaja hlavní aktéri pojednávania si vzájomne pripomenuli existenciu internačných táborov. Podľa Miloševiča v Chorvátsku existovalo 221 táborov pre Srbov, podľa Mesiča v Srbsku 18 táborov pre Chorvátov. Mesič aj Miloševič obvinenia protivníka popreli. "To nemá s pravdou nič spoločné. Došlo k zločinom, došlo k týraniu, ale v Chorvátsku tábory nikdy neboli," vyhlásil Mesič. "V Juhoslávii nikdy nebol jediný tábor," povedal Miloševič.

SkryťVypnúť reklamu

Pojednávanie sa zaoberalo aj smutne známymi udalosťami vo Vukovare z novembra 1991, kde juhoslovanské jednotky podľa žaloby zabili asi 300 chorvátskych civilistov a vojakov hospitalizovaných v tamojšej nemocnici. Miloševič rozhodne odmietol, že by do masakry boli zapojení srbskí predstavitelia. "Tí, ktorí vykonávali likvidácie, boli vyznamenaní. Boli vymenovaní za generálov a teraz v úplnom pokoji žijú v Belehrade," vyhlásil Mesič.

Pre krížový výsluch Mesiča je vyhradená jedna hodina štvrtkového pojednávania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 074
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 819
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 437
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 888
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 604
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 265
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pohľad na Zem.

Súťažili s projektom čistiarne.


TASR
Ursula von der Leyenová

Útok má najmenej 20 obetí.


TASR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Krajiny znižujú výdavky na pomoc.


TASR
Ilustračné foto

Z Jemenu pravidelne útočia na krajinu povstalci.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu