DUBAJ. Sunnitské monarchie Perzského zálivu avizovali v pondelok uvalenie sankcií voči libanonskému šiitskému hnutiu Hizballáh za intervenciu v Sýrii, kde jeho príslušníci bojujú po boku armády vernej prezidentovi Bašárovi Asadovi.
Toto rozhodnutie prišlo päť dní po tom, ako Liga arabských štátov (LAŠ) odsúdila Hizballáh za účasť na vojenskej operácii v strategicky dôležitom sýrskom meste Kusajr, ktoré vládne jednotky za pomoci šiitského hnutia dobyli minulú stredu.
Šesť členských štátov Rady pre spoluprácu v Perzskom zálive sa v pondelok rozhodlo prijať reštriktívne opatrenia proti osobám, ktoré patria k strane Hizballáh a žijú na území členských štátov.
Sankcie sa týkajú ich povolenia na pobyt, ako aj finančných a obchodných transakcií, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré v noci nadnes zverejnila saudská agentúra SPA.
Saudská Arábia a Katar, ako najvplyvnejšie krajiny regiónu, žiadajú odchod sýrskeho prezidenta Bašára Asada a podporujú povstalecké jednotky, v ktorých sa väčšina príslušníkov hlási k sunnitskej vetve islamu.
Agentúra Reuters pripomína, že arabské sunnitské i šiitské štáty ešte donedávna podporovali hnutie Hizballáh ako nástroj boja proti Izraelu.
Minulý týždeň však LAŠ, v ktorej má rozhodujúce slovo sunnitský Egypt a dve spomínané kráľovstvá, odsúdila Hizballáh za jeho intervenciu v Sýrii a vyslovila obavy, že regiónu hrozí rozštiepenie podľa príslušnosti k vetvám islamu.
Vodca Hizballáhu, šejk Hasan Nasralláh, zasa minulý týždeň avizoval, že Sýria a Libanon budú musieť čeliť spoločnej hrozbe, za ktorú označil radikálny sunnitský islamizmus.
Nasralláh sa stal pre arabský svet hrdinom po tom, ako jeho jednotky v roku 2000 pomohli donútiť Izrael, aby sa stiahol z južného Libanonu, ako aj po krátkej vojenskej konfrontácii s Izraelom v roku 2006. V dôsledku vyslania jednotiek Hizballáhu do občianskej vojny v Sýrii sa však väčšina arabských štátov od hnutia odvrátila, pričom Bahrajn Nasralláha označil dokonca za teroristu a svojim občanom zakázal akékoľvek kontakty s hnutím Hizballáh.