SME

Kosovo nikdy neuznáme, hovorí Srb z Mitrovice

Srbi zo severu Kosova nechcú kosovské občianstvo, hovorí pre SME bývalý primátor Kosovskej Mitrovice.

Krstimir Pantič (vľavo) bol do marca tohto roku starostom Kosovskej Mitrovice. Postu sa vzdal pre pozíciu zástupcu riaditeľa srbskej vládnej kancelárie pre Kosovo.Krstimir Pantič (vľavo) bol do marca tohto roku starostom Kosovskej Mitrovice. Postu sa vzdal pre pozíciu zástupcu riaditeľa srbskej vládnej kancelárie pre Kosovo. (Zdroj: VLADIMÍR MIKUNDA)

Do marca bol KRSTIMIR PANTIČ primátorom Kosovskej Mitrovice, najväčšieho mesta Srbov na severe Kosova. Teraz robí pre srbskú vládu, no naďalej „žije osud kosovských Srbov“. Tí odmietajú nedávnu historickú dohodu medzi srbskou a kosovskou vládou. „Medzinárodné spoločenstvo musí prijať realitu, že kosovskí Srbi nechcú žiť v nezávislom Kosove,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo si Srbi v Kosovskej Mitrovici myslia o aprílovej dohode medzi Belehradom a Prištinou o normalizovaní vzťahov?

„Aj podľa srbskej vlády tá dohoda nie úplne vyhovuje záujmom srbského národa, ale bolo to maximum, aké sa dalo v danom momente zabezpečiť. Ani touto dohodou nie je definované Kosovo ako nezávislý štát.

SkryťVypnúť reklamu

Srbov v Kosove najviac trápi, že po implementácii dohody, ktorá vytvorí pevnejšie väzby medzi nimi a Prištinou, príde dodatočný tlak kosovských Albáncov, ktorý spôsobí tiché vysťahovalectvo Srbov.“

Prečo si to myslíte?

„Aj keď Európska únia tvrdí, že rozhovory nemajú nič spoločné so statusom, Albánci pri rokovaní o implementácii trvajú na tom, že Srbi v Kosove budú musieť prijať kosovské občianstvo a kosovské inštitúcie za svoje. Albánska strana si je vedomá, že Srbsku ide aj o získanie dátumu začiatku rozhovorov o vstupe do Únie, preto zvolili taktiku obštrukcie a do dohody chcú vniesť prvky, ktoré by potvrdili ich nezávislosť.

Pýtal som sa špeciálneho predstaviteľa Únie Samuela Žbogara, či je môj vodičský preukaz a občiansky preukaz platný na území Európskej únie, povedal, že áno. Ale keď som sa ho pýtal, prečo neplatia na zvyšku Kosova, to povedať nevedel.“

SkryťVypnúť reklamu

V Kosove vám neplatí srbský vodičský preukaz?

„Nie. Z Kosovskej Mitrovice som došiel cez Maďarsko na Slovensko autom a všade mi platil vodičský preukaz. Ale keby som išiel na juh od rieky Ibar na územie obývanom Albáncami, doklady by vyhlásili za neplatné a ja by som dostal pokutu.“

Toto sa v tom dohovore neriešilo?

„Nerieši otázky, ktoré trápia Srbov v Kosove, preto ho nepodporujú. Dohoda nerieši otázku štátnej príslušnosti a keby to riešila tak, žeby sa Srbi mali stať občanmi novovzniknutej krajiny Kosovo, to by bolo pre nich neprijateľné.

Vy ako člen vlády, ktorá dohodu prijala, a zároveň obyvateľ Mitrovice snažíte sa presviedčať susedov, aby dohodu podporili?

„Z jednej strany je dohoda dobrá, dostali sme záruky, že na sever Kosova nebude môcť byť vyslaná kosovská armáda. Pre nás tým prichádza k zvýšeniu bezpečnosti, nepríde k novému pokusu ozbrojenou cestou obsadiť srbskú časť Kosova.

SkryťVypnúť reklamu

Na Srbov je však vyvíjaný nátlak, aby z tohto územia stiahli bezpečnostné štruktúry – príslušníkov ministerstva vnútra Srbskej republiky, čo môže mať vážne následky.“

Srbské ministerstvo tam stále drží svojich ľudí?

„Aktívni tam nie sú. Žijú tam bývalí príslušníci ministerstva vnútra, ale nie sú ozbrojení, nenosia uniformu, ich jediným hriechom je, že žijú v Kosove. Bojíme sa, že títo ľudia budú musieť opustiť svoje domovy v Kosove. Ak sa bude vyžadovať, aby sa títo ľudia stiahli z Kosova, do septembra sa vysídli tritisíc Srbov.

Albánci sa vyhýbajú rezolúcii 1244, ktorá zakotvuje, aby časť bezpečnostných zložiek ministerstva vnútra a obrany zostala v Kosove. Ďalším problémom sú pracovníci súdov. Aj oni budú musieť opustiť svoju prácu a hľadať inú v Srbsku. Štrnásť rokov od roku 1999 sme odolávali, ale teraz v súvislosti s implementáciou dohody nastane odlev obyvateľstva. Kosovskí Srbi netúžia po boji s vlastnou vládou. Ak sa nájde spôsob, ako budú môcť zostať v Kosove, bude pre nich oveľa prijateľnejšie podporiť dohodu. Inak sa ľudia budú proti nej búriť.“

SkryťVypnúť reklamu

Nie je možnosť, aby pracovníci súdov začali pracovať pre kosovské súdy?

„Kosovské inštitúcie si neželajú integrovať pracovníkov súdov ani ministerstva vnútra. Tie inštitúcie sú už teraz naplnené, len veľmi malý počet by tak mohol byť integrovaný do týchto inštitúcií, preto aj ich uplatnenie v polícii či na Okresnom súde v Mitrovici by bolo nulové.“

Ale podľa dohody by tu 98 percent kosovskej polície mali tvoriť Srbi. Nemôžu zastúpiť tie miesta?

„Kosovská polícia už funguje v okresoch na severe Kosova a má tam istý počet Srbov, tak je to už od roku 2001. Srbi obývajú 98 percent severného Kosova, no v polícii ich je na severe momentálne len zhruba polovica. A vo vyšetrovacích jednotkách či dopravnej polícii sa ich pomer prechyľuje v ich prospech.“

SkryťVypnúť reklamu

Viete si predstaviť, že tak o desať rokov by Srbi prijali Kosovo ako svoj štát, ak by mali silnú autonómiu?

„Medzinárodné spoločenstvo musí prijať realitu, že kosovskí Srbi nechcú žiť v nezávislom Kosove. To nebude len otázka desiatich rokov, to bude naveky, kým budú žiť na území Kosova, názor nezmenia. Medzinárodné spoločenstvo by si malo uvedomiť, že keď dovolilo Albáncom rozhodnúť sa, v akom štáte chcú žiť, musia zabezpečiť, aby sa aj Srbi v Kosove rozhodli, v akom štátnom útvare chcú žiť. Je to ich legitímne právo.

My Albáncom nechceme vnucovať naše riešenia, ale ani nechceme, aby oni vnucovali ich riešenia nám. Realitou je, že Kosovo nie je medzinárodne uznaný štát. Neexistuje ani promile šance, aby Kosovo získalo štatút člena organizácie, ako je OSN. Päť členských štátov Únie neuznáva Kosovo ako nezávislý štát. A to práve preto, že tieto krajiny rešpektujú medzinárodné právo. Naša vláda aj prezident povedali, že Kosovo nikdy neuznajú ako nezávislý štát.“

SkryťVypnúť reklamu

Ale Srbi na juh od rieky Ibar sa začínajú integrovať do Kosova, začínajú akceptovať novú realitu. Nie je to príklad, že môžu žiť v Kosove?

„To je, žiaľ, skresľovanie informácií, ktoré časť medzinárodného spoločenstva využíva. Srbi na juhu boli prinútení mať kosovské dokumenty a zúčastňovať sa na práci ich orgánov a inštitúcií. Je to o bezpečnosti.

Srbi, ktorí majú vozidlá so srbskými značkami, sa stali terčom útokov albánskych extrémistov, boli zaznamenané prípady útoku na majetok Srbov. Viac ako tisíc Srbov bolo v Kosove zabitých už počas prítomnosti medzinárodných inštitúcií.“

Ako vám komplikuje život, že nechcete prijať kosovské doklady?

„Moja rodina a ja vlastníme päť hektárov pôdy, ktorá sa nachádza v oblasti pod kontrolou Albáncov. Pred 14 rokmi nám na tomto pozemku zdemolovali dom a nemám možnosť sa domáhať vrátenia tohto majetku, pretože nedisponujem kosovskými dokladmi a súd neuznáva srbské. Podobne najmenej tristotisíc Albáncov disponuje srbskými dokladmi. Mnohí z nich sa napríklad liečia v nemocniciach v Belehrade.“

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 740
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 553
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 069
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 902
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 617
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 675
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 104
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 099
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poľský prezident Andrzej Duda.

Nová koaličná vláda sa zaviazala zmierniť obmedzenia.


TASR
Ilustračné foto.

Výbuch spôsobil únik plynu.


TASR
Zrútenie mosta v Baltimore.

Lodná doprava sa za posledných 20 rokov zmenila.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Do operácie sa zapojili aj ruské bezpečnostné sily.


TASR

Sportnet

Na snímke je slovenská tenistka Renáta Jamrichová.

Juniorská víťazka Australian Open vyradila už druhú slovenskú tenistku na turnaji v Egypte.


Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


SkryťZatvoriť reklamu