VIEDEŇ. Rozhodnutie Rakúska stiahnuť svojich vojakov z Golanských výšin Izrael považuje za ďalší dôkaz toho, že v otázkach bezpečnosti sa na medzinárodné sily nemôže spoliehať.
Po nedeľňajšej vládnej schôdzi v Jeruzaleme to vyhlásil premiér Benjamin Netanjahu, ktorého slová cituje rakúsky spravodajský portál ORF.
Nespokojnosť s odsunom rakúskych príslušníkov pozorovateľskej misie v pásme oddeľujúcom Izrael od Sýrie už vyjadril aj izraelský veľvyslanec vo Viedni, podľa ORF ju však teraz dávajú najavo aj predstavitelia "na najvyššej úrovni".
Okrem Netanjahua zaznela ostrá kritika taktiež z úst izraelského ministra pre spravodajské služby, medzinárodné vzťahy a strategické záležitosti Juvala Steinitza, podľa ktorého "sa ukázalo, čo sú (Izraelčanom) rakúske sily na Golanských výšinách platné".
"Izrael nemôže zahraničným silám dôverovať a niekedy, čo je aj teraz, je ich prítomnosť v krízach skôr prekážkou než pomocou," cituje Steinitza rakúsky portál.
Presvedčenie Izraelčanov, že v prípade ohrozenia budú odkázaní výhradne na vlastnú obranu, však podľa ORF nie je ničím novým a už "desiatky rokov" z neho vychádzajú tamojšie armádne stratégie vrátane sporného programu jadrových zbraní, ku ktorému sa krajina oficiálne nepriznáva.
Netanjahu chce Izrael brániť aj proti Asadovi
Netanjahu tiež opätovne zdôraznil, že Izrael sa nebude vmiešavať do konfliktu v Sýrii, ak nebude násilie namierené proti nemu.
"Zažívame úplne nový Blízky východ, ktorý je nepokojný na všetkých frontoch, najmä na našich severných hraniciach so Sýriou. Konáme zodpovedne a s odhodlaním a sme pripravení na akýkoľvek scenár," povedal Netanjahu podľa agentúry Sinchua.
Sýrskeho prezidenta Bašára Asada citovali dnes libanonské noviny al-Akbar s tým, že hovoril o "príprave podrobného plánu" na otvorenie frontu voči Izraelu na Golanských výšinách. Má ísť podľa libanonského denníka o rozsiahlejší plán ako len náhodné ostreľovanie.
Rakúšania odídu do štyroch týždňov
Sily UNDOF (Pozorovateľské sily OSN pre odpútanie) sú rozmiestnené od roku 1974 v zhruba 70 kilometrov dlhom demilitarizovanom pásme oddeľujúcom Sýriu od Golanských výšin okupovaných Izraelom.
Dohliadajú na dodržiavanie prímeria z predošlého roka, ktoré ukončilo štvrtú arabsko-izraelskú vojnu. Viedeň rozhodla o stiahnutí svojich príslušníkov minulý štvrtok, keď sa vyostrili boje medzi sýrskymi protivládnymi a provládnymi silami o jediný hraničný priechod v oblasti.
V približne tisícčlennej misii momentálne pôsobí 377 Rakúšanov ako aj menšie skupiny Filipíncov, Indov, Maročanov a Moldavcov.
Podľa vyjadrenia rakúskeho ministra obrany Geralda Kluga prví vojaci odídu v utorok a celý odsun by mal trvať štyri týždne. Predstavitelia Británie a USA pritom Rakúsko vyzvali, aby pri plánovaní odsunu zohľadnili požiadavky OSN.