Brusel 2. októbra (TASR) - Európska komisia dnes veľkú časť svojho zasadnutia venovala rozšíreniu EÚ a pred budúcotýždňovým zverejnením hodnotiacich správ prediskutovala stav pripravenosti jednotlivých krajín.
Podľa zdrojov blízkych rokovaniu "nemožno na budúci týždeň čakať žiadne prekvapenia". Zdá sa, že komisia v stredu 9. októbra odporučí na ukončenie rokovaní v tomto roku všetkých desať kandidátskych krajín, ktoré vlani vymenoval summit EÚ v Laekene. Ide o Slovensko, Českú republiku, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Maltu a Cyprus.
"Scenár schválený v Laekene zostáva realistický," povedal novinárom hovorca EK pre rozšírenie Jean-Christophe Filori. Nechcel však prezradiť podrobnosti z dnešnej diskusie.
Komisár pre rozšírenie Günter Verheugen podľa neho zhruba načrtol obsah hodnotiacich správ a stratégie rozšírenia, ktoré má EK schváliť a zverejniť na budúcu stredu.
Jednotliví komisári potom podľa svojich rezortov krátko zhodnotili pripravenosť kandidátov. Filori však nepovedal, či prevládla s prípravou kandidátskych krajín spokojnosť.
Dnešná diskusia nepriniesla žiadne závery, definitívne hodnotenia budú obsahovať až pravidelné správy EK. Ich návrhy majú kabinety jednotlivých komisárov dostať koncom tohto týždňa.
V stredu ich komisia prerokuje a po schválení zverejní spolu so strategickým dokumentom, ktorý bude obsahovať odporúčania na ukončenie rokovaní.
Podľa hovorcu predsedu EK Romana Prodiho bola dnešná diskusia "vážna a otvorená". Potvrdila, že proces rozšírenia je v záverečnej fáze, že mnoho problémov sa podarilo odstrániť, ale že mnohé ešte treba doriešiť. "Rozšírenie však bude čoskoro realitou," uviedol.
Tohtoročná hodnotiaca správa o Slovensku a ďalších kandidátoch bude posledná svojho druhu, pretože tieto krajiny zrejme v decembri ukončia prístupové rokovania a na jeseň 2003 bude v plnom prúde ratifikácia prístupových zmlúv.
Tradičné posudky zverejňované od roku 1997 zostavuje komisia na základe množstva informácií, ktoré jej poskytujú kandidátske krajiny, ale aj z podkladov, ktoré získava cez svoje delegácie v jednotlivých štátoch, od rôznych podnikov, mimovládnych organizácií a podobne.
Dokument, ktorý máva okolo 100 strán, je tradične rozdelený podľa tzv. kodanských kritérií - hodnotí politický a ekonomický vývoj v krajine za uplynulý rok, stav prijímania legislatívy, administratívne kapacity nevyhnutné na jej implementáciu a vynucovanie a celkovú schopnosť štátu prevziať záväzky vyplývajúce z členstva v EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) dem