Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom o 18:48
Prvé stretnutie lídrov dvoch najväčších ekonomík prinieslo zhodu v otázke Severnej Kórey a menší prielom aj v boji proti klimatickým zmenám. Obama a nový čínsky prezident sa nezhodli, kto môže za kyberzločiny.
RANCHO MIRAGE, BRATISLAVA. Dohromady spolu strávili osem hodín. V sobotu predpoludním sa dokonca prechádzali takmer hodinu osamote – bez svojich poradcov, len s tlmočníkmi.
Prezidenti dvoch najväčších ekonomík na svete sa počas prvého oficiálneho stretnutia snažili nájsť si k sebe cestu. Čínsky prezident Si Ťin-Pching, ktorý sa úradu ujal len v marci, prišiel na prvú návštevu Spojených štátov, americký prezident Barack Obama ho hostil v luxusnej usadlosti v kalifornskej púšti.
V centre vzťahov
Slovami amerických predstaviteľov išlo o „výnimočné“ stretnutie. Po ňom mohli oznámiť, že obe krajiny chcú zbaviť Severnú Kóreu jadrových zbraní a zakázať pre klímu škodlivé fluórované uhľovodíky používané v chladiacich zariadeniach.
Pri čoraz horúcejšej téme kyberzločinov sa však ľady nepohli. Američania už dlhšie tvrdia, že z Číny, často aj za prispenia štátu, prichádza čoraz viac kyberútokov (nielen) proti americkým firmám a úradom.
„Je to teraz v centre našich vzťahov, nie je to bočná téma,“ povedal podľa Washington Post Obamov poradca Tom Donilon.
Americký denník napísal, že Obama na konci stretnutia vytiahol na čínskeho prezidenta dôkaz o čínskej krádeži duševného majetku amerických firiem. Podľa Donilona mu povedal, že ak krádeže budú pokračovať, bude to „vážny problém pre ekonomické vzťahy“.
S čínskym prezidentom to však podľa New York Times nepohlo. Zdroje denníka z oboch strán hovoria, že téma išla do stratena a krajiny zostávajú v tejto veci „hlboko rozdelené“.
Obeť aj Čína?
Samotný čínsky prezident obvinenia odmietol aj počas tlačovej konferencie. Podľa neho je obeťou útokov aj Čína. Problém však nie je to, kto je obeť, ale kto je páchateľ.
Podľa februárovej správy spoločnosti Mandiant najmenej 100 amerických firiem poškodili útoky, ktoré sa uskutočnili z prostredia čínskej armády.
„Musia existovať nejaké dôsledky za čínsku útočnú kyberkrádež obchodných a vojenských tajomstiev,“ povedal pre USA Today prezident Americkej aliancie výrobcov Scott Paul.