Paríž/Dakar 2. októbra (TASR) - Päť dní po potopení senegalského trajektu Joola, pri ktorom zahynulo asi 1000 ľudí, je ešte stále asi 30 Francúzov nezvestných. Ako dnes informuje denník Le Figaro, odborníci sa pokúšajú identifikovať telá, ktoré našli.
Senegalské úrady 28. septembra po potopení lode Joola oznámili, že na palube bolo najmenej 45 cudzincov a medzi nimi aj Francúzi. Išlo o turistov, alebo osoby, čo už dlhší čas žili v Senegale.
Tragédia lode plávajúcej pravidelne z Dakaru do regiónu Casamance vyvolala zdesenie medzi 10 miliónmi obyvateľov Senegalu. Dnes si už nikto nerobí ilúzie, že by sa mohol niekto ešte zachrániť. V dakarskom prístave zástup mužov a žien už nekričí, neplače, len sa nemo pozerá na more. Chcú vedieť, čo sa stalo a čo sa v blízkej budúcnosti stane. Mnohí chcú vedieť, kde sú telá ich príbuzných.
V chladiacich zariadeniach v prístave je uložených 200 nájdených tiel obetí, ktoré sa súdni lekári pokúšajú identifikovať.
Mnohé obete sú stále v potopenej lodi. Ich telá sú v silnom stave rozkladu na to, aby ich bolo možné vytiahnuť. Otázkou zostáva, koľko tiel je v lodi: 600, 800 alebo viac. Na takú otázku sa nedá presne odpovedať, lebo "čiernych cestujúcich bolo vždy veľa", citoval Le Figaro nemenovaného dôstojníka námorníctva.
Nad príčinou potopenia lode Joola visia aj ďalšie otázniky. Senegalský prezident Abdoulaye Wade, s uvedomením si vážnosti problému, v pondelok priznal zodpovednosť štátu za potopenie plavidla. Štát bol vlastníkom lode. Prezident v pondelok odmietol správu o vyšetrovaní príčiny potopenia Jooly s konštatovaním, že "nie je dostatočná". Preto zostavil novú vyšetrovaciu komisiu. Podľa expertov príčinou potopenia lode bolo najmä preťaženie. Mnohí sa pýtajú, aký bol celkový technický stav lode, ktorá rok stála mimo prevádzky, lebo na nej vykonávali rozsiahle opravy. Na more sa znova dostala 10. septembra.
Denník Le Figaro pripomína, že dvaja ministri - zásobovania a dopravy Youssouph Sakho aj obrany Youba Sambo - už podali demisiu, čo prezident Wade prijal.