WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama prijal dnes na ranči v Kalifornii svojho čínskeho kolegu Si Ťin-pchinga.
Hlavnými témami ich rokovaní počas dvoch dní budú viaceré pálčivé témy, vrátane počítačovej bezpečnosti a hrozby, ktorú pre svet predstavuje Severná Kórea.
Obaja štátnici v oblekoch a bielych košeliach, ale bez kravát, sa po privítaní vydali po tienistom chodníku na prechádzku po ranči Sunnylands neďaleko Palm Springs.
Ako pripomína agentúra AP, ide o prvé osobné stretnutie prezidentov, odkedy sa Si v marci ujal úradu.
Obama uviedol, že rozhodnutie, aby sa stretli tak skoro po Siovom nástupe do úradu, svedčí o dôležitosti americko-čínskych vzťahov.
Vyjadril nádej, že neformálne prostredie a atmosféra povedú k novému modelu spolupráce medzi oboma štátmi.
Americký prezident, ktorý potom sedel po boku ministra zahraničných vecí Johna Kerryho, uviedol, že Spojené štáty vítajú vzostup mierovej Číny ako jednej zo svetových mocností a snažia sa nastoliť hospodársky poriadok, v ktorom národy postupujú podľa rovnakých pravidiel. Zdôraznil, že je záujmom Spojených štátov, aby Čína napredovala na ceste k úspechu.
USA a Čína - ako priznal Obama - majú rozdielny pohľad na viaceré problémy, ale stojí pred nimi mnoho spoločných výziev, na ktorých riešení musia spolupracovať.
Problémom je Severná Kórea
Si poukázal na rad cieľov, ktorých splnenie je potrebné pre rast globálnej ekonomiky, ale pripomenul aj veľký regionálny problém: Severnú Kóreu.
Obama vyzval, aby USA a Čína spoločne čelili aj výzve v podobe bezpečnosti kyberpriestoru a na čínskeho kolegu sa obrátil so žiadosťou, aby zabránil čínskym počítačovým expertom v útokoch na americké inštitúcie.
Túto jeho požiadavku, ako pripomína AP, môže zatieniť aféra s tajným zberom údajov o telefonátoch miliónov Američanov - na základe prísne tajného nariadenia súdu.
Obama v piatok, v prvej reakcii na kauzu, uviedol, že nikto nepočúva telefonické rozhovory Američanov, ale zisťujú sa len telefónne čísla a dĺžka hovoru.
V súvislosti s monitoringom internetu Obama povedal, že sa to netýka amerických občanov alebo ľudí žijúcich v Spojených štátoch.
Podľa jeho slov pomáhajú údaje z internetu a o telefonátoch zabrániť teroristickým útokom, čo stojí za zasahovanie do súkromia.
Obama obhajoval tajné preverovanie a dodal, že Kongres opakovane odsúhlasil zbieranie údajov o telefonátoch Američanov a zahraničných používateľov internetu, uviedla tlačová agentúra AP.