OSLO. Biblia sa stala v Nórsku najpredávanejšou knižnou publikáciou roku 2012 s celkovým počtom 160-tisíc predaných exemplárov.
Štatistika je o to prekvapujúcejšia, že Nórsko patrí k najateistickejším krajinám Európy, informovala tlačová agentúra AP.
Nórski cirkevní predstavitelia jav síce nepovažujú za duchovné obrodenie národa, tento novoobjavený záujem je však pre nich dôkazom toho, že Písmo stále rezonuje v krajine, kde do kostola pravidelne chodí iba jedno percento z jej piatich miliónov obyvateľov.
Bádatelia nie sú úspechom nového prekladu Biblie do modernejšej nórčiny prekvapení. Argumentujú, že viera je pre málovravný severský národ veľmi osobnou záležitosťou.
"Návšteva kostolov neodzrkadľuje skutočné množstvo našich veriacich," uviedol postgraduálny študent z Univerzity v Osle Thorgeir Kolshus.
Podľa riaditeľky Nórskej biblickej spoločnosti Anne Veitebergovej môže byť za zvýšeným dopytom po Biblii nárast počtu prisťahovalcov.
V krajine sa totiž za uplynulých šesť rokov usadilo vyše 258-tisíc imigrantov. Cirkevní predstavitelia odhadujú, že približne 60 percent z nich tvoria kresťania.
"Teraz, keď sme vystavení aj iným náboženstvám - islamu, budhizmu a hinduizmu -, sa Nóri viac zaujímajú o svoju vlastnú vieru," podotkla Veitebergová.
Samotná cirkev pripúšťa, že pod vysoký predaj Biblie sa mohla podpísať aj intenzívna reklamná kampaň.