Tak ako Putin aj iní politici vo svete sa rozhodli ukončiť svoje manželstvo počas funkcie, hoci to mohlo oslabiť ich popularitu. V Európe sú však voliči benevolentnejší než v Amerike.
Hoci ruský prezident Vladimir Putin s manželkou Ľudmilou oznámili, že ich manželstvo sa po tridsiatich rokoch končí, žiadosť o rozvod ešte nepodali.
Rozvody prezidentov a premiérov počas funkčného obdobia nie sú vo svete až také bežné, ako by sa mohlo zdať. Výnimkou sú snáď len politici v Česku.
Putin ako Peter Veľký?
Hoci ruská poslankyňa Oľga Kryštanovská v reakcii na rozchod Putinovcov povedala, že pre Rusov je to normálne.
Forbes však upozornil, že poslednýkrát sa rozišiel so svojou ženou ešte Peter Prvý v 17. storočí, keď poslal svoju prvú ženu Jevdokiu do kláštora a zosobášil sa s neskoršou Martou Skavronskou, neskoršou Katarínou I.
V roku 2007 ohlásil rozpad manželstva francúzsky prezidentský pár Sarkozyovcov. Manželstvo, ktoré trvalo od roku 1996, sa skončilo krátko po Sarkozyho zvolení do prezidentského úradu. Novou manželkou sa stala talianska speváčka a modelka Carla Bruniová.
Bol to prvý prípad rozvodu francúzskeho vodcu od čias Napoleona. Bonaparte v roku 1809 vyhodil z paláca cisárovnú Jozefínu.
Francoisovi Hollandemu zjavne neuškodil ani fakt, že nielenže nebol ženatý s dlhoročnou partnerkou Segolene Royalovou, s ktorou má štyri deti, ale po rozchode sa neoženil ani s novinárkou Valériou Trierweilerovou. Napriek tomu ju Francúzi považujú za svoju prvú dámu.
Minulý rok sa rozpadlo manželstvo aj švédskemu premiérovi Fredrikovi Reinfeldtovi. Oficiálna správa bola len veľmi krátka - viac informácii odmietli zverejniť.
Jeho predchodca v premiérskom kresle Göran Persson sa tiež rozviedol počas výkonu funkcie.
Rakúsko ťažko nieslo škandál okolo prezidenta Thomasa Klestila, ktorý mal pomer s Margot Löfflerovou. Po rozvode si ju zobral za manželku.
Francois Hollande s partnerkou. FOTO - TASR/AP
Česi vedú
Hoci rozvody politikov počas funkcie nie sú až také časté, v Česku ich za posledných pár rokov bolo viacero.
Spočiatku síce boli v pozornosti ľudí a médií, stali sa nástrojom aj politických útokov, nakoniec však česká spoločnosť škandály strávila bez väčších problémov.
V januári ohlásil rozvod český premiér Petr Nečas. V oficiálnom vyhlásení sa vyjadril, že za rozpadom je veľa práce a neschopnosť zladiť predstavy o rodinnom a pracovnom živote.
Ako prvý sa však mediálne prepieral vo veľkej politike rozvod vtedajšieho predsedu ČSSD a expremiéra Jiřího Paroubka s manželkou Zuzanou. V júni v roku 2007 oznámili rozvod, keď novinári odhalili jeho vzťah s tlmočníčkou Petrou Kováčovou. Z 28-ročného manželstva má dospelého syna a so Slovenkou Petrou dcéru.
O tri roky neskôr ohlásil rozvod ďalší český expremiér Mirek Topolánek, ktorý odišiel od manželky a troch detí. Žije s bývalou podpredsedníčkou Snemovne Luciou Talmanovou, s ktorou má syna Nicolasa.
Paroubek so svojou prvou ženou Zuzanou. FOTO - TASR/AP
Americkí prezidenti sa nerozvádzajú
V Spojených štátoch je však situácia iná - prezidenti sa nerozvádzajú vôbec. Jediným rozvedeným mužom, ktorý sa dostal na čelo USA, bol Ronald Reagan.
Keď sa však stal v roku 1981 prezidentom, už bol 29 rokov ženatý s bývalou herečkou Nancy Davisovou. Jeho prvé manželstvo s ďalšou herečkou Jane Wymanovou stroskotalo na tom, že nemal čas na rodinu.
Scott Brentton z Melbournskej univerzity vo výskume z roku 2011 uvádza, že škandály zo súkromného života majú na kariéru politika v konzervatívnej spoločnosti veľký vplyv. Priťahujú pozornosť bežných ľudí, ktorých komplikované finančné kauzy nezaujímajú, ale rozumejú tomu, čím žijú - napríklad manželským vzťahom.
Množstvo ľudí týmto škandálom prikladá veľkú dôležitosť, pretože si myslia, že by ich politický reprezentant mal dodržiavať určitý ideálny morálny kódex.
Príkladom toho je aj prípad amerického podnikateľa Nelsona Rockefellera. Po jeho rozvode v roku 1963 stratil značnú časť podpory republikánov a zmaril tým svoje šance na prezidentskú kandidatúru.
Reaganovci. FOTO - TASR/AP
Autor: Kristína Votrubová