SME

V nepokojnom Istanbule bude konferencia o Únii, príde aj premiér Fico

Symbolickú záštitu nad podujatím prevzal kritizovaný turecký premiér Erdogan.

(Zdroj: ARCHÍVNE SITA)

Slovenský premiér ako jediný prítomný zahraničný predseda vlády bude jednou z hlavných postáv konferencie.

BRATISLAVA. V tureckom Istanbule sa v piatok začne dvojdňová konferencia, ktorej ťažiskom budú vzťahy medzi EÚ a Tureckom, dlhodobo sa neúspešne uchádzajúcim o členstvo v európskom bloku.

Podujatie sa bude konať v čase protivládnych nepokojov, ktorých ohniskom je práve Istanbul.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Francúzska vláda aj Nemecko prostredníctvom ministra pre európske záležitosti Thierryho Repentina tvrdo kritizovali zásahy proti demonštrantom.

SkryťVypnúť reklamu

Minister pred plénom hornej komory parlamentu poukázal na stovky zranených či zadržaných a vyzval úrady na dodržovanie ľudských práv.

Paríž žiada Ankaru o upustenie od tvrdých potláčaní verejných podujatí po celej krajine, keďže podľa ministra "žiadna demokracia nemôže byť postavená na umlčovaní tých, ktorí sa chcú vyjadriť na uliciach".

Repentin zároveň podotkol, že februárové rozhodnutie Francúzska pomôcť Turkom odblokovaní prístupových rozhovorov v kapitole o regionálnej pomoci "nesmie byť jednostranné gesto". Ako povedal, "Turecko musí poskytnúť dôkazy o pokroku v oblasti demokracie a ľudských právach".

Kúsok od Taksimu

Dejiskom medzinárodnej konferencie za účasti viacerých významných diplomatov z viac ako 30 krajín bude luxusný hotel neďaleko námestia Taksim, kde sa od piatku konajú veľké demonštrácie.

SkryťVypnúť reklamu

Organizátori konferencie chcú poukázať na to, že prijatie Ankary do EÚ bude prospešné pre obe strany i región.

Symbolickú záštitu nad podujatím prevzal kritizovaný turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa vo štvrtok vrátil z turné po severnej Afrike.

Rokovať s ním by mal aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý jediný prítomný zahraničný predseda vlády bude jednou z hlavných postáv konferencie.

Obaja lídri by spolu s hlavným vyjednávačom medzi Tureckom a EÚ Egemenom Bagisom mali vystúpiť s ústrednými prejavmi.

Štvrtým by podľa oficiálneho programu mal byť český eurokomisár pre rozšírenie Štefan Füle.

Uzavreli jedinú kapitolu

Turecko čaká na vstup do EÚ už 50 rokov, aj keď oficiálne prístupové rokovania, ktorých výsledkom by malo byť plnoprávne členstvo krajiny, trvajú až od roku 2005.

SkryťVypnúť reklamu

Ankara však doteraz uzavrela iba jednu z 35 politických kapitol. Väčšina z nich je momentálne zmrazená na podnet Bruselu, Cypru a Francúzska, pričom jednu z hlavných prekážok tvorí odmietanie Turkov sprístupniť svoje prístavy a letiská cyperským dopravcom.

Nemecko a Francúzsko ako najvplyvnejšie krajiny EÚ vstup Turkov do únie nepodporujú a namiesto neho ponúkajú moslimskej krajine privilegované partnerstvo.

Tureckým ambíciám a imidžu vlády aktuálne prebiehajúce nepokoje nepomáhajú. Demonštrácie vypukli minulý piatok po tom, ako polícia tvrdo zakročila proti odporcom plánovanej prestavby populárneho námestia Taksim v Istanbule.

Opozícia obviňuje vládu z presadzovania nedemokratických reforiem a potlačovania osobných slobôd smerujúcich k islamizácii spoločnosti. Práve dodržiavanie ľudských práv je najväčšou výčitkou Bruselu smerom k Ankare.

Robert Fico

Peter Weiss.

Prieskumy ukazujú nedostatok empatie s ťažko skúšaným národom


32
Boris Zala

Má Hlas ešte nejaké východisko z tejto pasce?


27
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 071
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 591
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 150
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 439
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 648
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 271
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu