MOSKVA. Správy o použití chemických zbraní v Sýrii by nemali slúžiť ako ospravedlnenie pre zahraničnú vojenskú intervenciu do krajiny, vyhlásil dnes šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.
"Chemické zbrane sa stali predmetom špekulácií a provokácií. Nevylučujem, že niekto by to chcel využiť a povedať, že situácia prekročila všetky medze a zahraničná intervencia je tak nevyhnutná," citovala Lavrova agentúra Reuters.
Minister zároveň vyzval Turecko, aby objasnilo správy, že zatklo na svojom území sýrskych povstalcov, u ktorých našli nervový plyn sarín.
Rusko ako dlhoročný spojenec Damasku a dodávateľ zbraní opakovane varuje pred zahraničnou intervenciou. Sýrčania sa podľa Moskvy musia sami rozhodnúť, aká bude ich budúcnosť.
Francúzsko v utorok oznámilo, že vykonalo testy, ktoré dokázali použitie nervového plynu sýrskymi vojakmi.
Do Ženevy príde za Sýriu šéf diplomacie
Podľa Lavrova povedie sýrsku vládnu delegáciu na navrhovanej mierovej konferencii v Ženeve sýrsky šéf diplomacie Valíd Mualím.
"Naďalej spolupracujeme so (sýrskou) vládou, ktorá už oznámila svoje odhodlanie zúčastniť sa na konferencii ako aj to, že jej delegáciu povedie minister zahraničia," povedal Lavrov v štátnej televízii.
Ruská vláda ešte v stredu potvrdila, že medzinárodná konferencia o Sýrii sa v júni konať nebude.
Námestník šéfa ruskej diplomacie Gennadij Gatilov uviedol, že dôvodom je neschopnosť sýrskej opozície dohodnúť sa na personálnom zastúpení na pripravovanej ženevskej konferencii.
Podľa neho chcú mať viaceré skupiny svojho vlastného predstaviteľa s vlastným programom, čo spôsobuje vážne problémy pri zostavovaní zoznamu účastníkov očakávaného podujatia. Kedy sa presne uskutoční, zatiaľ nie je jasné.
Mierová konferencia je spoločnou iniciatívou Ruska a Spojených štátov. Diplomatické snahy o zastavenie násilia v Sýrii však doteraz nepriniesli žiadny úspech, zatiaľ čo tvrdší postup voči Damasku zo strany OSN blokujú Rusko a Čína.
Sýrsky poslanec varoval Izrael pred vojnou
Podľa poslanca sýrskeho parlamentu Ahmada Šalaša sýrska armáda dostala právo reagovať na prípadný útok zo strany Izraela.
Zároveň varoval, že Sýria je pripravená na "otvorenú vojnu", uviedla ruská agentúra RIA Novosti.
"Ak sa Izrael opäť pokúsi narušiť sýrsky vzdušný priestor, existujú príkazy odpovedať paľbou a raketami bez toho, aby o tom armáda informovala vedenie," vyhlásil poslanec Ahmad Šalaš.
Agentúra RIA Novosti pripomenula, že Izrael mal uskutočniť začiatkom mája niekoľko leteckých útokov v Sýrii. Židovský štát ich však oficiálne nepotvrdil.
Povstalci sa zmocnili priechodu s Izraelom
Hraničný priechod medzi Izraelom a Sýriou Kunajtra pritom dnes padol do rúk povstalcov. Stalo sa tak po ťažkých bojoch so silami prezidenta Bašára Asada.
Priechod sa nachádza na sýrskej strane Golanských výšin a je jediným medzi Sýriou a Izraelom.
Podľa agentúry Reuters boli z oblasti počuť silné explózie a streľba a nebolo jasné, ako dlho sa priechod podarí povstalcom udržať.
Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne je to po prvý raz, čo sa povstalci zmocnili hraničného priechodu na Golanských výšinách, ktoré z dvoch tretín okupuje Izrael.
Ten sa obáva, že Golanské výšiny, ktoré dobyl od Sýrie vo vojne z roku 1967, sa stanú odrazovým mostíkom pre útoky džihádistov na židovský štát.