Trojtisícový rakúsky Grein mal byť celý pod vodou. Chránia ho len kvalitné protipovodňové steny, ktoré boli okolo malebného rakúskeho mesta inštalované po ničivej povodni v roku 2002, píše český portál idnes.cz.
Pred jedenástimi rokmi sa po uliciach historického mesta Grein dalo počas ničivých povodní pohybovať len na lodiach.
Voda z Dunaja, na ktorého brehu trojtisícové mestečko na pomedzí Dolného a Horného Rakúska leží, vystúpila do výšky prvých poschodí tunajších domov.
Okolo Greinu a na mnohých ďalších miestach tohto úseku Dunaja boli preto postavené mobilné protipovodňové bariéry, ktoré v prípade nebezpečenstva môžu chrániť mesto pred povodňou až do takmer štvormetrovej výšky, teda proti väčšej povodni, než ktorá sa prirútila na mesto v roku 2002. Tá spôsobila v regióne škody za niekoľko sto miliónov eur.
FOTO: austria24.tv
Bariéry zabránili miliónovým škodám Dômyselný systém Machlanddamm, ktorý je spojený v niektorých častiach protipovodňovými valmi, meria v tejto časti Dunaja niekoľko desiatok kilometrov.
Samotný Grein chránia asi dva kilometre protipovodňových zábran. Dokončený bol pred dvoma rokmi.
Grein je jednou z najkrajších zastávok na dunajskej cykloceste, pýši sa napríklad najstarším rokokovým divadlom v Rakúsku a krásnym zámkom.
Vďaka kvalitným protipovodňovými bariéram vyjde z ničivých záplav na Dunaji tentoraz zrejme bez poškodenia.
Dunaj vo Viedni pomaly klesá Boj s centimetrami prežívali viaceré rakúske obce. Hasičov a záchranárov zamestnávala premočená hrádza pri obci Theiss neďaleko mesta Krems. Spevňovať ju budú niekoľko dní.
Situácia pozdĺž Dunaja sa však v noci zo stredy na štvrtok opäť uvoľnila, až po Viedeň hladina pomaly, ale nepretržite klesá.
Napätá situácia ostáva naopak východne od metropoly v okolí Hainburgu, kde mala rieka kulminovať až okolo obeda.
Autor: idnes.cz