JERUZALEM. Palestínčania nie sú ochotní rokovať o mieri napriek snahám Spojených štátov a Izraela o začatie dialógu.
Vyhlásil to dnes vo vysielaní izraelského rozhlasu námestník izraelského ministra zahraničných vecí Zeev Elkin.
Elkin zdôraznil, že Izrael je "pripravený a ochotný" obnoviť rozhovory ihneď a kdekoľvek.
Palestínčania sa však namiesto toho snažia len o to, aby na medzinárodnej scéne dosiahli uznanie svojho štátu, tvrdí izraelský politik.
"Svet teraz čaká na to, čo urobí Abú Mazen," vyhlásil Elkin o palestínskom prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi, ktorý však podľa jeho názoru bude pokračovať v jednostranných krokoch, "kým ho v tom medzinárodné spoločenstvo bude podporovať".
Podľa Elkina svet teraz stále lepšie chápe, v čom spočíva problém a prijíma izraelský koncept mierových rokovaní bez predbežných podmienok.
Palestínčania považujú západný breh Jordánu, východný Jeruzalem a pásmo Gazy za územie, na ktorom sa bude rozprestierať ich budúci štát.
Izrael tieto tri oblasti obsadil vo vojne v roku 1967. Z pásma Gazy sa Izrael stiahol v roku 2005.
Vlani na jeseň Valné zhromaždenie OSN väčšinou hlasov formálne súhlasilo so zmenou štatútu palestínskych území z pridruženej "entity" na nečlenský pozorovateľský štát.
Aj keď ide skôr o symbolické gesto, Palestínčania vďaka nemu získali prístup do kľúčových organizácií OSN.
USA a Izrael však tento krok vnímajú ako pokus obísť rokovania s Izraelom o mierovej zmluve.
Izrael sa najviac obáva toho, že Palestínčania sa budú usilovať o členstvo v Medzinárodnom trestnom súde, kde by mohli voči židovskému štátu vzniesť obvinenie zo spáchania vojnových zločinov na Palestínčanoch.