PEKING. Čínska polícia dnes zakázala vstup na cintorín, kde sú pochované obete krvavo potlačenej prodemokratickej demonštrácie na pekinskom Námestí nebeského pokoja zo 4. júna 1989.
Ide len o jedno z opatrení čínskych úradov, ktorými sa snažia dnes zabrániť spomienkovým podujatiam na udalosti spred 24 rokov.
Pred cintorínom Wa-nan na západe Pekingu dnes polícia bránila vo vstupe novinárom. Na cintoríne sa zvyknú v deň výročia zísť príbuzní a priatelia obetí z námestia Tchien-an-men, aby si uctili ich pamiatku. Ich stretnutia vždy monitorujú policajti.
Takmer štvrťstoročie po udalostiach na námestí Tchien-an-men je vyslanie tankov proti demonštrantom v centre Pekingu ešte stále veľkou traumou čínskej spoločnosti. Vedenie krajiny sa stále snaží zabrániť akejkoľvek verejnej diskusii či pripomenutiu si tragických udalostí.
Za tento postoj si aj nové vedenie krajiny vrátane prezidenta vyslúžilo ostrú kritiku združenia Matky z Tchien-an-men i ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch. Vo svojom vyhlásení upozorňuje, že viac než dve desaťročia po krvavých represiách vláda odmieta uznať, že bolo chybou potlačiť protesty na námestí Tchien-an-men. Human Rights Watch tiež kritizuje, že vláda kryje zabíjanie i jeho páchateľov, ktorí doteraz neboli postavení pred súd. Vo vyhlásení organizácia upozorňuje aj na to, že rodiny obetí sú terčom prenasledovania a čínske úrady im upierajú právo na slobodu prejavu.
Zrejme jediným čínskym mestom, ktoré si dnes uctí pamiatku obetí z Tchien-an-men, bude Hongkong. Tisíce ľudí sa dnes večer s fakľami a sviečkami v rukách zídu v miestnom parku Victoria. Organizátor podujatia - Hongkonské združenie na podporu vlasteneckých a demokratických hnutí v Číne - očakáva účasť 150.000 ľudí. Viceprezident združenia Richard Choi pre médiá uviedol, že "všetci obyvatelia Hongkongu, dokonca aj mladá generácia, si uvedomujú, že ide o tragédiu a že vláda, ktorá dala strieľať do ľudí, spáchala zločin".
Ako pripomínajú francúzske médiá, Hongkong, ktorý bol do roku 1997 britskou kolóniou, sa na rozdiel od pevninskej Číny teší slobode slova. Koncom mája skupina asi tisíc ľudí v mene obetí represií z Tchien-an-men demonštrovalo pred styčným úradom s Čínskou ľudovou republikou a skupina vysokoškolákov držala hladovku v snahe vynútiť si s čínskym vedením dialóg o udalostiach z Tchien-an-men.
V pevninskej Číne je téma Tchien-an-men tabu aj v oficiálnych médiách a akékoľvek zmienky o nej v sociálnych sieťach sú predmetom cenzúry. Západné médiá dnes informovali, že vyhľadávanie podľa kľúčových slov "4. jún", "Tchien-an-men" či dokonca "sviečka" nefunguje.
Ako dnes informovala v Hongkongu sídliaca organizácia China Human Rights Defenders, v predvečer výročia úrady umlčali viacero ostro sledovaných disidentov či obrancov ľudských práv.
Liou Siao-jüan, ktorý je advokátom a aktivistom za ľudské práva, na svojom konte v sieti Twitter uviedol, že jeho mikroblogy v obdobnej čínskej sociálnej sieti boli "neutralizované" po tom, ako tam ako najnovší príspevok zaradil fotografiu sviečky s výzvou spomenúť si na obete Tchien-an-men.
V noci z 3. na 4. júna 1989 na námestí Tchien-an-men zahynuli stovky, možno tisíce mladých ľudí, proti ktorým vedenie krajiny vyslalo tanky. Vojenskú intervenciu vedenie krajiny zdôvodňovalo nevyhnutnosťou potlačiť povstanie kontrarevolucionárov.