WASHINGTON, BRATISLAVA. Do kože amerického vojaka Bradleyho Manninga sa vie vcítiť veľmi dobre. Pred 30 rokmi bol na tom rovnako.
Vojenský analytik Daniel Ellsberg vtedy posunul americkému denníku New York Times utajované dokumenty, neskôr známe ako Pentagon Papers, ktoré ukazovali ako veľmi americké vlády klamali verejnosť o vojne vo Vietname.
Za špionáž ho dali na súd, ktorý však nakoniec vyhral.
Hrdinský čin alebo zrada
Profil
Manning (25)
Od roku 2007 slúžil v armáde, bol aj v Iraku.
Trpel tam depresiami. Údajne ho aj šikanovali. Ako homosexuál podľa vtedajších pravidiel musel svoju orientáciu skrývať.
Hovorí, že informácie ukradol, pretože chcel, aby ľudia vedeli pravdu.
Podobný súd sa v pondelok začal aj s Bradleym Manningom.
Len 25-ročnému vojakovi, ktorý posunul organizácii WikiLeaks 700-tisíc utajovaných súborov o vojne v Iraku, Afganistane či diplomatických depeší, hrozí doživotie. Daniel Ellsberg sa rozhodol bojovať za jeho nevinu.
„Hrdinský čin patriotizmu mladého muža si zaslúži našu podporu,“ napísal nedávno Ellsberg.
No kým pre niektorých je Manning hrdina, ktorý odhalil verejnosti temné stránky americkej armády či zahraničnej politiky, mnohí v ňom vidia zradcu, ktorý ohrozil Spojené štáty.
Vo vojenskom procese, ktorý sa bude z veľkej časti konať s vylúčením verejnosti, bude stáť proti celkovo 22 bodom obžaloby.
K desiatim menším sa priznal (na počudovanie mnohých bez dohody s obžalobou, hrozí mu za ne 20 rokov).
Manning, ktorého Američania deväť mesiacov držali v neľudských podmienkach, čo potvrdil aj súd, však odmieta najhoršie obvinenie, že pomáhal nepriateľom štátu.
Ak by ho za to odsúdili, dostal by doživotie bez možnosti prepustenia.
Obžaloba sa chystá na Manninga vytiahnuť svedectvo člena tímu Navy SEALs, ktorý zabil v roku 2011 Usámu bin Ládina. Podľa nich mal mať časti z údajov zverejnených WikiLeaks.
Gary Younge z Guardianu však píše, že sa zatiaľ nepotvrdil ani jeden prípad, v ktorom by amerických vojakov ohrozili zverejnené informácie. Na druhej strane Manningov čin pomohol naštartovať arabskú jar.
Tunisania vyšli do ulíc aj preto, že sa v depešiach dočítali, že zať ich kráľa má tigra, ktorému dáva štyri kurčatá denne.
Súdili by ho aj tak
Na rozdiel od Ellsberga Manning neposunul informácie klasickým médiám (aj keď Washington Post a New York Times bez odozvy oslovil ako prvých), ale WikiLeaks.
Kým bežné médiá vyberajú informácie, WikiLeaks napríklad v prípade diplomatických depeší napokon zverejnila všetko. Žalobcovia však povedali, že Manninga by súdili tak či tak .
Viacerí upozorňujú, že odsúdenie Manninga bude ranou pre budúce zdroje novinárov.
„Boja sa, že sa z nich stane druhý Bradley Manning,“ povedali aktivistke Jesselyn Radackovej potenciálni whistlebloweri.
„V stávke je budúcnosť hovorenia pravdy,“ napísal aj Ellsberg.