K protestom sa pridávajú aj odbory. Na protest proti zásahu vlády.
Agentúrnu správu sme o 17:07 nahradili autorským článkom denníka SME.
ISTANBUL, TEL AVIV. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan hovorí, že to, čo sa deje v jeho krajine, nie je turecká jar.
On protesty proti svojej vláde označuje za vyčíňanie vandalov. Analytici sú tiež opatrní s pojmom turecká jar, ktorý by mal naznačovať, že v krajine sa začali demonštrácie na zmenu režimu ako v severnej Afrike pred viac ako dvomi rokmi.
Aj keď uznávajú, že je ťažké predpovedať, čo sa bude diať v Turecku, kde sa občania sťažujú na to, že médiá neinformujú slobodne.
Prvá obeť
Je zrejmé, že v Turecku už nejde len o istanbulský park, ale o hlbšiu nespokojnosť občanov s vládou.
Asi tisíc demonštrantov v pondelok pred istanbulským sídlom premiéra kričalo: „Diktátor, odstúp.“ Kričali, že vytrvajú v protestoch, ktorí sa začali minulý týždeň.
Pridávajú sa aj odborári, ktorí na utorok ohlásili dvojdňový varovný štrajk.
„Štátny teror uplatňovaný proti masovým protestom naprieč krajinou opätovne ukázal nepriateľstvo vlády voči demokracii,“ uviedla vo vyhlásení konfederácia KESK združujúca 11 odborov s 240-tisíc členmi.
Protesty už majú prvú obeť. Podľa agentúr zrazil taxík počas protestov mladíka.
Dôležité bude aj to, či Erdogan naďalej pôjde na demonštrantov hrubou silou. Bývalý analytik Pentagonu Michael Rubin denníku Jerusalem Post povedal, že ak bude Erdogan príliš brutálny, môže to tureckú jar odštartovať.
Neprimerané použitie sily zburcovalo ľudí v predchádzajúcich revolúciách.
Vysokoškolská učiteľka Efrat Aviv z Bar Ilanovej univerzity, ktorá sa špecializuje na Turecko, si na rozdiel od Rubina myslí, že hovoriť o tureckej jari je predčasné. Upozorňuje na to, že premiér Erdogan nie je bývalý egyptský prezident Husní Mubarak.
„Erdogan nie je diktátor a Turecko je demokracia, aj keď nie perfektná, “ zdôrazňuje. Ani ona však nevylučuje revolučný scenár.