Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
TE–CHUEJ, BRATISLAVA. Pri požiari vo fabrike na výrobu hydiny zomrelo včera ráno najmenej 119 ľudí.
Fabrika na východe Číny začala horieť počas výmeny zmien, v tom čase v nej podľa jedného zo zamestnancov bolo asi 300 ľudí.
Za vysoký počet obetí môže podľa čínskych médií predovšetkým nedodržiavanie bezpečnostných opatrení. Viaceré únikové východy vrátane hlavnej brány boli zamknuté aj potom, ako sa oheň rozšíril do celej fabriky.
„Len som sa zúfalo plazila vpred,“ opisovala udalosti Kuo Jen, jedna z preživších, pre agentúru Sinchua.
Čína má s dodržiavaním pracovnej bezpečnosti dlhodobo problémy. Peking síce v poslednom čase prijal viaceré regulácie, no dohľadu nad ich dodržiavaním sa až tak nevenuje.
„Miestni úradníci a riaditelia hľadia v prvom rade na zisk a až potom na bezpečnosť,“ pripomína Celia Hatton z BBC.