PRAHA. Na českých riekach pretrváva kritická situácia. Najvyšší stupeň povodňovej aktivity platí na približne 50 miestach v ôsmich krajoch, uvádza český portál iDnes.cz.
Od nedeľného večera vo všetkých krajoch v Česku s výnimkou Pardubického platí núdzový stav. V Prahe je uzatvorené centrum mesta a nejazdí cez neho metro.
Najviac miest na treťom povodňovom stupni je v Juhočeskom kraji. Extrémny stupeň ohrozenia už bol na všetkých miestach odvolaný, od rána ale na mnohých miestach opäť prší.
Českí hydrológovia predpokladajú, že výška hladín rizikových riek bude kulminovať predovšetkým v priebehu dnešného večera alebo v noci z pondelka na utorok. Kulminácia pritom môže trvať dva až tri dni.
V rieke Labe sa podľa meteorológov zleje voda takmer z celých Čiech. Hladina sa v utorok večer dostane až k 11 metrom, čo predstavuje extrémne ohrozenie.
Povodňové škody môžu podľa odhadov dosiahnuť až niekoľko miliárd českých korún, píše na svojom webe Česká televízie.
Zrážky, ktoré potrápili väčšinu českých krajov, sa v pondelok večer začali presúvať na Moravu, kde smerujú aj silné dažde a búrky z Poľska. Očakáva sa preto, že prítoky horného toku Moravy môžu stúpnuť.
Vltava v Prahe začala opäť stúpa Počas desiatich minút medzi 20:30 a 20:40 hladina Vltavy v Prahe stúpla na 520 centimetrov a jej prietok na 3 020 kubických metrov za sekundu.
Príčinou je vypustenie priehrady Orlík, ktorá je súčasťou vltavskej kaskády. Jej odpúšťanie nariadil premiér Petr Nečas, pretože bola plná vody.
Podobne sú na tom aj ďalšie vltavské priehrady Lipno a Slapy, ktoré zadržiavajú okolo 1,3 miliardy kubických metrov vody. Čo teda naprší alebo dotečie do priehrad, to už vodné nádrže pustia ďalej.
V roku 2002 Vltavou v Prahe podľa odhadov pretekalo až 5 300 kubických metrov vody za sekundu.
Praha však podľa ministra životného prostredia Tomáša Chalupy ešte nemá to najhoršie za sebou.
Najvyšší prietok Vltava podľa predpovedí zaznamená až v utorok nad ránom, teda krátko po tom, čo svoj vrchol dosiahne Berounka, ktorá sa do nej vlieva.
V meste stavali zábrany až do 3200 kubických metrov a podľa povereného primátora Hudečka je ochrana hlavného mesta mierne naddimenzovaná.
Napríklad protipovodňové zábrany na Smetanovom nábreží v Prahe by mali zvládnuť storočnú vodu, uviedol ešte v nočných hodinách reportér ČT.
Zareagovala Praha neskoro? V rámci stavby protipovodňových bariér a rokovania krízového štábu sa objavili aj nezhody medzi vedením štábu a niektorými starostami. Tí sa sťažovali na zlú koordináciu prác alebo zlú informovanosť zo strany mesta smerom k mestským častiam.
Množia sa názory, že Praha zareagovala neskoro, čo Hudeček odmieta. Člen krízového štábu Jiří Vávra ale priznal, že systém krízového manažmentu Prahy nebol tak výkonný ako by mal.
Oveľa väčšie problémy ako s Vltavou má Praha s menšími vodnými tokmi ako Rokytka, Botič alebo Šárecký potok, ktoré sa v minulosti na povodniach takmer nepodieľali, uviedol v noci Vávra.
Filozofická fakulta Karlovej univerzity zrušila prijímačky. V meste uzavreli materské, základné i stredné školy, niektoré však zostali otvorené a o deti sa v prípade potreby postarajú, iné slúžia ako evakuačné centrá.
Viaceré mestské časti museli evakuovať časť obyvateľov, v meste sú mimo prevádzky niektoré linky metra a električiek.
Čiastočná uzávierka metra môže trvať aj niekoľko dní, citovala ČT24 generálneho riaditeľa pražského dopravného podniku Milana Křísteka.
Labe môže v Ústí presiahnuť 10 metrov Kvôli stúpajúcej rieke Labe záchranári evakuujú ľudí v Ústí nad Labem, Děčíne a niekoľkých obciach na Litoměřicku.
Ústecký kraj sa bude vysporiadavať so zvýšenými tokmi ako posledný, v Ústí nad Labem očakávajú kulmináciu počas utorka. Hladina Labe môže dosiahnuť až 10,8 metra a a prietok 3 750 metrov kubických vody za sekundu.
Pri historickej povodni v roku 2002 Ústím pretekalo 4 700 metrov kubických vody za sekundu. Obyčajne korytom preteká voda, ktorá dosahuje troch metrov.
Kvôli záplavám museli uzavrieť vyše 150 cestných úsekov a 14 železničných tratí, prevažne v stredných a južných Čechách.
Povodne v Českej republike si vyžiadali už najmenej šesť obetí, pričom niekoľko ďalších osôb je nezvestných.
Podľa informácií Českého rozhlasu hasiči evakuovali z oblastí ohrozených záplavami vyše 7-tisíc ľudí, 4 473 bolo v Ústeckom kraji.
Bez prúdu sú už tisíce domácností. Najhoršia situácia s rozvodom prúdu je v stredných Čechách v okolí riek Berounka, Vltava a ich pražských prítokov - Botiče a Rokytky.
Ste v Česku? Čo potrebujete vedieť ČR pre aktuálne informácie o povodniach zriadila krízové linky: pre Prahu : 00420800100991 pre celú ČR: 00420267122998 Na štátnych cestách a diaľniciach platia nasledovné obmedzenia:
D5 30.–33. km I/2 v Bečvárech na Kolínsku I/3 medzi Lišovem a Borkem na Českobudějovicku I/6 u Řevničova na Rakovnicku I/9 u Nového Boru na Čekolipsku I/15 na Litoměřicku I/18 v Dublovicích a mezi Kosovou Horou a Vojkovem na Příbramsku I/20 v Losiné na Plzeňsku a u Sedlce na Českobudějovicku I/24 u Majdaleny na Jindřichohradecku I/27 u Běšin a ve Švihově na Klatovsku I/30 v Ústí nad Labem I/38 na Kutnohorsku I/39 v Českém Krumlově a Lenoře na Prachaticku I/55 u Vnorov na Hodonínsku I/54 u Veselí nad Moravou na Hodonínsku Železničná doprava: Doprava je nepravidelná, cestujúci musia počítať s oneskorením. Pred cestou odporúčame sledovať aktuálnu situáciu na webe Českých dráh: www.cd.cz/omezeniprovozu, Tel: 00420/840112113, Email: info@cd.cz.
Doprava v Prahe: V Prahe je výrazne obmedzená doprava metrom. Na vybraných cestných úsekoch je potrebné počítať so zdržaním. Metro nejazdí v úsekoch:
C: Kobylisy–Muzeum B: Českomoravská–Smíchovské nádraží A: Dejvická–Muzeum Aktuálne informácie je možné vyhľadať na webe Dopravného podniku mesta Prahy www.dpp.cz.
Autor: idnes.cz