ISTANBUL, TEL AVIV. To, čo sa pôvodne začalo ako drobný pokus aktivistov za záchranu zelene v srdci starobylého mesta, prerástlo počas víkendu do rozsiahlych zrážok s políciou a jedného z najväčších protestov proti vláde premiéra Recepa Tayippa Erdogana za posledné roky.
Niektorí dokonca hovoria o začiatku tureckej jari.
Polícia zatkla viac ako tisíc ľudí. Niekoľko desiatok po tvrdom zásahu policajtov, keď použili vodné delá či slzný plyn, zostalo zranených.
Aj v nedeľu za daždivej nedele sa na istanbulskom námestí Taksim schádzali menšie skupiny demonštrantov.
Turecko cúva od demokracie aj slobodnej spoločnosti, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Stromy v parku
Za všetko môže zelená zóna na populárnom istanbulskom námestí Taksim. Vláda tam nariadila vyrúbať stromy a na mieste parku Gezi chce vybudovať nové komerčné centrum.
Z protestu niekoľkých aktivistov sa však po tvrdých zásahoch v piatok a v sobotu vyvinuli masívne demonštrácie nielen v Istanbule, ale aj v metropole Ankara či ďalšom veľkom meste Izmir.
Dokopy ľudia protestovali v deväťdesiatich mestách a objavili sa aj hlasy, aby vláda rezignovala.
Návrh vyrúbať stromy na námestí Taksim je podľa demonštrantov prejavom arogancie a autoritárskych postupov. Erdoganovu vládu sekulárni Turci podozrievajú, že sa potichu usiluje o islamizáciu krajiny.
Verejnosti sa nepáči napríklad čerstvý zákaz nočného predaja alkoholu, zákaz nalievať alkohol počas dňa v okolí mešít a škôl či kampaň proti bozkávaniu sa v metre. Ale aj väčší počet zahalených žien.
Minulý rok pritom Erdogan napríklad vyhlásil, že nová turecká generácia by mala byť „pobožná“.
Tvrdý zásah polície
Majitelia drobných obchodíkov v okolí námestia čistili v nedeľu svoje výklady. Na mnohých sa objavili nasprejované protivládne nápisy, rovnako ako na vypálených autách či na jednom zo zničených autobusov.
Výzvy na ďalšie protesty sa podľa agentúry Reuters šírili sociálnymi sieťami, objavili sa dokonca špekulácie, či sa ich vláda nepokúsi blokovať.
„Zostaneme až do konca,“ hovorí podľa agentúry Akin. Mietsny automechanik, ktorý strávil na námestí posledné dni.
„Neodchádzame. Toto už nie je o stromoch, ale o vláde, ktorá na nás stále tlačí a utláča. Teraz už chceme, aby padla.“
Erdogan je tureckým premiérom už tretie funkčné obdobie a súčasné demonštrácie označuje za protesty extrémistov, ktorých sa nemieni zľaknúť.
Kto zozbiera viac?
Miestni obyvatelia mu však pripomínajú, že to bol práve on, kto kritizoval sýrskeho prezidenta Bašara Asada za zákroky proti vlastným ľuďom.
Turecká polícia napríklad z vrtuľníkov vystreľovala nádoby so slzným plynom do obytných štvrtí v snahe dostať ľudí z budov.
„Ak toto má byť sociálne hnutie, tak oni zozbierajú dvadsať, ja zozbieram dvestotisíc ľudí,“ odkázal demonštrantom premiér v televízii. „Ak sa ich zíde stotisíc, na podporu mojej strany zozbieram milióny.“
Park v Istanbule je symbolom všetkého, čo vláda ničí, hovorí Slovenka žijúca v Istanbule >>