Praha 19. júna (TASR) - Negatívne následky fajčenia v Českej republike výrazne prevyšuje finančný prospech z predaja tabakových výrobkov pre štátny rozpočet, vyplýva z dnes zverejnených výsledkov štúdie americkej tabakovej spoločnosti.
Podľa štúdie prinášajú dane spojené s fajčením do českého štátneho rozpočtu ročne viac než 20 miliárd českých korún. Predčasné úmrtia fajčiarov navyše redukujú vládne výdavky na dôchodky a ubytovanie starších ľudí o asi 1,1 miliardy korún ročne.
Tieto príjmy sú v konečnom dôsledku nižšie ako ročné výdavky vyvolané fajčením na zdravotnú starostlivosť, neprítomnosť zamestnancov v práci, stratu na daniach z príjmu kvôli úmrtiam a náklady na požiare, ktorých celková výška sa odhaduje 15,6 miliardy korún.
"Na základe najnovších, spoľahlivých údajov a zváženia všetkých relevantných činiteľov je vplyv fajčenia na rozpočet verejných financií... pozitívny a odhaduje sa na 5,8 miliardy korún," uvádza správa o štúdii, ktorú pripravila konzultačná spoločnosť Arthur D. Little International pre českú pobočku amerického tabakového gigantu Philip Morris. Výpočty sú založené na posledných dostupných údajoch z roku 1999.
Spoločnosť Philip Morris si objednala štúdiu s cieľom zistiť, či je fajčenie v Českej republike prínosom alebo záťažou pre štátnu pokladnicu. Výskum sa ale nezameriaval na otázku, či je fajčenie pre spoločnosť všeobecne dobré alebo zlé.
Správa o výsledkoch uznáva, že fajčeniu možno pripísať rakovinu, srdcové a respiračné ochorenia ako i nízku pôrodnú hmotnosť detí. Náklady na starostlivosť o tieto problémy pritom z prevažnej časti nesie štát prostredníctvom zdravotníckeho systému.
Avšak ročné príjmy štátu len zo spotrebnej dane z tabaku v Česku predstavujú 15 miliárd korún, čo sú štyri miliardy viac, ako výdavky štátu na zdravotnú starostlivosť spojenú s týmto neduhom. Daň z pridanej hodnoty, clo a daň z príjmu tabakových spoločností toto číslo ešte zvyšujú.
Štúdia nebrala do úvahy výdavky, ktoré by podľa viacerých hlasov mali byť pri porovnávaní následkov fajčenia zohľadnené, ako napríklad pokles produktivity pracovníkov, faktory "kvality života" či náklady na zametanie cigaretových ohorkov z ulíc.
Rovnako záverečná správa nespomína skutočnosť, že od začiatku budúceho mesiaca sa v Českej republike podobne ako pri ďalších drahších výrobkoch zvýši aj spotrebná daň na najpredávanejšiu značku cigariet spoločnosti Philip Morris - Marlboro. Daň z lacnejších cigariet ostane nezmenená.
Podiel firmy Philip Morris, najväčšej svetovej tabakovej spoločnosti, na českom trhu predstavuje asi 80 percent. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pritom v Česku každodenne fajčí 37 percent obyvateľov starších ako 15 rokov.
Český premiér Miloš Zeman si v minulom roku v Bratislave zapálil cigaretu s odôvodnením, že fajčí, pretože sa usiluje o stabilitu štátneho rozpočtu - jednak odvodom daní pri nákupe cigariet a skorším úmrtím v dôsledku fajčenia zníži štátu výdaje na svoj dôchodok.