ISTANBUL. Protesty v Istanbule a viacerých ďalších tureckých mestách sa po niekoľkých dňoch prudkých zrážok s políciou už podľa všetkého utišujú, píše agentúra AP.
Súkromná tlačová agentúra Dogan dnes uviedla, že na hlavnom istanbulskom námestí Taksim, ktoré bolo dejiskom najväčšej a najdivokejšej protivládnej demonštrácie v Turecku za posledné roky, zostalo ešte niekoľko stoviek demonštrantov.
Vytrvalá skupina zapálila počas svojej celonočnej stráže vatru a skandovala protivládne heslá - keď sa však spustil dážď, mnohí poodchádzali.
Polícia zatkla takmer tisíc ľudí
Turecko v sobotu čelilo masívnym protestom proti vláde premiéra Tayyipa Erdogana.
Turecká polícia použila v sobotu slzotvorný plyn a vodné delá proti skupinám demonštrantov, snažiacich sa dostať na hlavné istanbulské námestie Taksim. Píše o tom agentúra AP.
Protesty prerástli do hnevu na prehnane tvrdý zákrok polície, ktorá v piatok začala rozháňať pokojný protest, zameraný na záchranu parku na hlavnom námestí Istanbulu.
Bosporský most, dlhý 1,6 kilometra, ktorý spája európsky a ázijský breh Istanbulu, bol v sobotu ráno plný ľudí hrnúcich sa k námestiu Taksim, ústrednému miestu protestov, informovali turecké médiá.
V sobotu sa k námestiu vydalo viac ako päťtisíc ľudí. Po moste z ázijskej strany mesta do európskej mierilo 500 ľudí.
Ľudia volali heslá ako "Zjednoťme sa proti fašizmu!" alebo "Vláda, odstúp!".
Turecký minister vnútra Muammer Güler informovala, že v sobotu turecká polícia na 90 demonštráciách zatkla 939 ľudí.
Vo vysielaní štátnej televízie minister dodal, že počas protestov bolo zranených 79 ľudí.
V uliciach mesta. FOTO: Pre SME - Marek Švec.
Demonštranti: Chcú z tejto krajiny islamistický štát
Centrálne časti a okolie námestia Taksim sú uzavreté, rovnako ako mosty sú uzavreté pre dopravu.
Okrem toho prišli správy aj o výpadku internetu a elektriny v okolí Istanbulu, dopĺňa DPA.
Protest nadobudol širšie rozmery a zmenil sa na demonštráciu proti premiérovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ktorý sa podľa verejnej mienky správa čoraz viac autoritársky.
"Celé mesto sa ozýva. Ľudia búchajú na hrnce, panvice. Pískajú," povedala podľa britskej BBC jedna obyvateľka Istanbul.
V sobotu sa polícia dostala do potýčky so skupinami ľudí, ktorí sa chceli dostať na námestie Taksim. Niektorí z nich hádzali na policajtov aj kamene.
Protesty sú podľa demonštrantov namierený práve proti polícii, ktorá podľa nich využíva svoje právomocí a používa slzotvorný plyn neprimerane často a bez rozkazov.
Najviac odporu medzi ľuďmi vyvolala Erdoganova ignorácia kritiky a príklon jeho vlády k islamu.
"Chcú z tejto krajiny islamistický štát, a po celý čas vyhlasujú, že rešpektujú demokraciu," povedala agentúre AFP jedna z protestujúcich.
Opozícia obviňuje Erdogana a jeho Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP), že v Turecku - značne sekulárnej krajine - postupne zavádza autoritársku islamistickú vládu, vysvetľuje DPA.
Minulý týždeň parlament schválil právne predpisy obmedzujúce predaj a konzumáciu alkoholických nápojov v čase od 22:00 a 06:00.
Park v centre Istanbulu a tisíce demonštrantov verzus vládny zámer >>
Polícia sa začala sťahovať z námestia Taksim
Turecká polícia sa v sobotu popoludní začala sťahovať z hlavného námestia v Istanbule.
Stovky demonštrantov vzápätí opäť prenikli na námestie Taksim, aby pokračovali v proteste proti kontroverzným plánom na rekonštrukciu tejto časti mesta a domáhali sa odstúpenia vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.
Súkromná tlačová agentúra Dogan spresnila, že policajti popoludní začali odstraňovať zátarasy okolo námestia, ktorých rozmiestnením chceli zabrániť pokračovaniu protivládnych protestov.
Agentúra Anadolu informovala, že príslušníci polície začali opúšťať námestie Taksim po krátkych potýčkach s demonštrantami. Ustupujúci policajti v reakcii nato opäť použili slzotvorný plyn.
Americká televízia CNN informovala, že istanbulská polícia počas sobotného dňa opäť použila proti demonštrantom slzotvorný plyn a vodné delá.
Podľa neoverených správ niekoľkí majú vážne zranenia hlavy.
CNN konštatuje, že protivládne protesty by mohli prerásť do najväčších protestov proti vláde v Turecku za posledných desať rokov.
Na príkaz primátora mesta posilnili ochranu Erdoganovej rezidencie a vyslali tam armádne jednotky.
Protesty z Istanbulu sa v piatok preniesli aj do Izmiru, Ankary a ďalších miest. Médiá informujú o stovkách zadržaných a stovkách zranených.
Erdogan: Protesty nezabránia prestavbe námestia
Turecký premiér Tayyip Erdogan v sobotu uviedol, že napriek protestom, pri ktorých boli zranené stovky ľudí, bude plány na prestavbu centrálneho námestia Taksim v európskej časti Istanbulu presadzovať.
"Polícia tam bola včera, je tu aj dnes a zostane tu aj zajtra, pretože námestie Taksim sa nemôže stať miestom, kde si extrémisti budú robiť, čo chcú," povedal Erdogan.
Turecký premiér v nedeľu odmietol tvrdenia, že je autoritárskym vodcom.
"Ak niekoho, kto slúži svojmu národu, volajú diktátor, potom nemám, čo by som k tomu povedal," uviedol dnes Erdogan v príhovore k skupine migrantov z Balkánu.
Zdôraznil, že jediné, o čo mu ide, je slúžiť svojej krajine. V ďalšom príhovore, ktorý predniesol o hodinu neskôr, zdôraznil, že diktátorstvo mu nie je vlastné, "nemá ho v krvi". "Slúžim ľudu," zdôraznil.
Erdogan aj v nedeľu zopakoval, že jeho vláda neodstúpi do plánov na rekonštrukciu námestia Taksim, kde chce dať vyrúbať stromy v parku Gezi a postaviť nákupné centrum.
V svojom dnešnom vyhlásení dokonca uviedol, že súčasťou projektu je aj výstavba mešity na námestí.
Taksim je jedna z mála zelených plôch v centre
Prezident Abdullah Gül, konfrontovaný rozsahom protestov, v sobotu priznal, že situácia je vážna.
"Všetci musíme zaujať zodpovedný postoj zoči-voči týmto demonštráciám, ktoré dosiahli znepokojujúcu úroveň". Apeloval na políciu, aby "konala so zmyslom pre mieru".
Podľa architektonického projektu by mal byť najmenší istanbulský mestský park Gezi nahradený rekonštrukciou vojenských kasární z čias Osmanskej ríše - zbúraných v roku 1940 -, v ktorých by teraz malo byť nákupné centrum.
Vládne orgány uviedli, že cieľom sporných plánov na výstavbu na námestí Taksim je odbremeniť mestské magistrály v okolí od automobilovej dopravy a v obľúbenom parku postaviť nákupné centrum.
O zastavení tohto projektu už rozhodol aj jeden z istanbulských súdov.
Erdoganovi kritici tvrdia, že park Gezi na námestí Taksim je jedným z mála zelených plôch v centre Istanbulu.
Turecký denník Hürriyet už medzičasom informoval, že viacero známych značiek odstúpilo od zmlúv na prenájom priestorov v obchodnom centre práve vzhľadom na odmietavú reakciu verejnosti na vládny zámer. V obchodnom centre tak nebude zastúpená značka Silk & Cashmere, Herry, či Boyner.
Proti Erdoganovi sa demonštrovalo aj v New Yorku
Stovky ľudí v sobotu demonštrovali v centre americkej metropoly New York, čím chceli vyjadriť solidaritu a podporu násilne potlačeným demonštráciám v Turecku s ohniskom v Istanbule.
Zhromaždení pochodovali neďaleko Wall Street a oblečení boli v tureckých národných farbách. Niesli transparenty ako Dosť či Resistanbul.
Prítomní skandovali heslá proti vláde premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, ktorého vyzývali na rezignáciu.
Autor: idnes.cz