PARÍŽ, BRATISLAVA. Najprv si spolu trištvrte hodiny prezerali diela nemeckých umelcov v parížskom Louvri, medzi nimi i obľúbenú režisérku nacistického vodcu Adolfa Hitlera Leni Riefenstahlovú.
A potom sa prvý raz od nástupu Francoisa Hollanda do Elyzejského paláca dohodli na veľkej iniciatíve na záchranu eura. Nemecko-francúzsky tandem začal pracovať.
Hospodárska vláda
Prezident Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová chcú pravidelné summity eurozóny, prezidenta euroskupiny ministrov financií na plný úväzok, ktorý bude mať k dispozícii rozpočet pre eurozónu.
„Predseda euroskupiny by mal posilnené právomoci a ministri financií by mu mohli zveriť mandát, aby sa zasadzoval za prijatie opatrení v oblasti zamestnanosti v priemysle a vo výskume,“ povedal podľa médií Hollande.
Od januára je šéfom euroskupiny Holanďan Jeroen Dijsselbloem, ktorý bol zvolený na dva a pol roka.
O nemecko-francúzskych návrhoch budú lídri Európskej únie hovoriť na summite koncom júna. Ak by sa dohodli, zmeny by sa mohli presadiť po voľbách do Európskeho parlamentu v máji budúceho roka.
Francúzsko-nemecké návrhy smerujú k vytvoreniu európskej hospodárskej vlády, ktorú naposledy navrhoval Hollande pred dvoma týždňami. Vtedy hovoril o európskej hospodárskej vláde, ktorá by sa stretávala raz mesačne pod vedením prezidenta na plný úväzok a mala k dispozícii rozpočet. Chcel lepšiu koordináciu ekonomík eurozóny a harmonizáciu daní.
Premiér Robert Fico sa k jeho návrhom vyjadrovať nechcel. Pred výborom pre európske záležitosti pred májovým summitom Únie povedal, že „takéto závažné rozhodnutia by si vyžadovali konzultáciu s ostatnými politickými stranami“.
Komisár Šefčovič priniesol do Bratislavy skvelú novinu – kríza eura je za nami. Veľká škoda, že sa mýli, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Diktát z Bruselu
Ako by mohli krajiny reagovať na tvrdšie požiadavky z Bruselu, predviedlo samotné Francúzsko.
„Európska komisia nám nebude diktovať, čo máme robiť,“ povedal Hollande deň pred stretnutím s Merkelovou.
Brusel vtedy odkázal Francúzsku, že musí dať do poriadku verejné financie a začať s dôchodkovou reformou ešte v tomto roku.
Na spoločnej tlačovej konferencii Merkelová francúzskeho prezidenta usmernila. „Súhlasili sme, že Francúzsku dáme ešte dva roky na to, aby znížilo svoj rozpočtový deficit pod tri percentá hrubého domáceho produktu. S tým je však spojené očakávanie, že reformy sa zrealizujú,“ dodala Merkelová.
Nedostatočné reformy a slabá francúzska ekonomika najviac rozdeľovali oboch európskych lídrov.
Nemecko sa hnevalo, že Francúzi nerobia potrebné kroky, kým Francúzi dávali recesiu za vinu Nemecku a jeho tvrdým úsporným opatreniam, ktoré presadilo v Únii.