BIŠKEK. Kirgizský prezident Almazbek Atambajev vyhlásil v piatok výnimočný stav v oblasti na východe krajiny, kde niekoľko tisíc ľudí pokračuje v protestoch proti kanadskej banskej spoločnosti Centerra Gold a jej licencii na ťažbu zlata v nálezisku Kumtor. Žiadajú znárodnenie bane, ako aj ďalšie sociálne úľavy a postavenie novej okresnej nemocnice.
Výnimočný stav v okrese Džety-Oguzsk v Issyk-kuľskej oblasti bude platiť do 10. júna. Atambajev svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že protestná akcia ohrozuje národnú bezpečnosť Kirgizska. Prezident avizoval prísne tresty pre organizátorov nepokojov.
Protestujú proti kanadskej spoločnosti
Protestné akcie trvajú už niekoľko dní a na mimoriadnom zasadaní o nich rokovala aj kirgizská vláda. Kirgizský premiér Žantoro Satybaldijev varoval, že vláda vezme na zodpovednosť všetkých organizátorov nepokojov po trase vedúcej k nálezisku Kumtor, pozdĺž ktorej si od utorka skupina demonštrantov postavila jurty a prehradila prístupovú cestu k zlatej bani a komplexu na spracovanie rudy.
Centrom nepokojov je teraz dedina Tamga v Issyk-kuľskej oblasti, kam úrady vyslali policajné jednotky vyzbrojené slzotvorným plynom a ohlušujúcimi granátmi. Pri príjazdoch do dediny sa však zhromaždilo asi 3000 ľudí, ktorí policajtom zabránili vo vstupe. Medzi oboma tábormi dnes vypukli potýčky, ktoré si podľa agentúry RIA Novosti vyžiadali už najmenej 30 zranených. S vodcami demonštrantov prišiel dnes vyjednávať kirgizský vicepremiér Šamiľ Atachanov.
Vo štvrtok sa demonštrantom podarilo preniknúť do transformátora a prerušiť dodávky elektrickej energie do banského komplexu. Banská spoločnosť vzápätí varovala, že ak dodávky elektriny nebudú obnovené, mohlo byť to mať závažné následky pre činnosť bane. Polícii sa dnes podarilo vyhnať z objektu transformačnej stanice demonštrantov a zadržať ich vodcov.
Ako informovala agentúra RIA Novosti, dnes demonštranti obsadili miestnu meteorologickú stanicu a útočia aj na jednu z ubytovní.
Baňa na zlato
Baňa Kumtor v roku 2011 vytvorila až 12 percent hrubého domáceho produktu Kirgizska a podieľala sa na vyše polovici jeho celkového exportu. Rozhodnutie vlády prenajať ju kanadskej spoločnosti Centerra Gold rozhnevalo nacionalistov, ktorí presadzujú prijatie zákona o prechode bane do vlastníctva štátu.
Ťažba zlata na nálezisku Kumtor je v Kirgizsku už dlho predmetom sporov. Okrem iného aj pre to, že nálezisko sa čiastočne nachádza na území prírodnej rezervácie, pričom ťažba podľa miestnych obyvateľov narušuje ekologickú rovnováhu a ohrozuje zdroje pitnej vody. Nespokojní sú aj zamestnanci spoločnosti, ktorí sa domáhajú vyšších miezd a lepších pracovných podmienok.
Baňa leží v pohorí Ťan-šan vo výške 4000 metrov nad morom. Ročne sa v nej vyťaží 180.000 kilogramov zlata. Pre kirgizský štát je dôležitým zdrojom príjmov, keďže zisky z licencie na ťažbu tvoria takmer štvrtinu kirgizského hrubého národného produktu.
Kirgizsko, stredoázijská krajina s piatimi miliónmi obyvateľov pri západnej, hornatej hranici Číny, nadobudlo v uplynulých rokoch medzinárodný význam v súvislosti s tým, že sa na jeho území nachádza americká letecká základňa využívaná na podporu vojenských operácií v Afganistane.