LAŠIO, BRATISLAVA. Vplyv všemocnej armády, ktorá v Barme vládla takmer 50 rokov, sa považuje za najväčšie riziko vznikajúcej demokracie v Barme.
Čoraz viac sa však do popredia dostávajú náboženské nepokoje medzi väčšinovými budhistami a moslimskou menšinou.
Rozzúrení budhisti
Protimoslimské nálady, pri ktorých za posledný rok zomrelo takmer tristo ľudí, sa teraz presunuli zo západu Barmy do východného mesta Lašio.
Najnovšie nepokoje sa začali potom, ako v utorok moslimský muž na benzínovej stanici polial a zapálil budhistickú predavačku. Reakcia prišla okamžite.
Potom, ako polícia odmietla vydať muža rozzúrenému davu mladých budhistov, zničili moslimské obchody a zapálili miestnu mešitu. Zabili pritom jedného moslima.
Ani teraz polícia nedokázala proti davu okamžite zakročiť. Len v apríli pri podobných nepokojoch zomrelo 44 ľudí, často za tichého prizerania sa polície.
Aj keď sa v dave nachádzali budhistickí mnísi, niektorí z nich sa snažili pomôcť a ukryli moslimov v miestnom kláštore.
„Boli sme vystrašení a nevedeli sme, kam máme ísť. Spýtali sme sa vojakov a tí nás poslali sem,“ hovorí pre agentúru Reuters Thein Majng, ktorý sa v kláštore skryl aj so svojou rodinou.
Mních neonacista
Radikalizácia niektorých budhistov zašla až tak ďaleko, že ich označujú za neonacistov. Najsilnejšou z nich je skupina „969“, na ktorej čele stojí budhistický mních Ašin Wiratu.
„Všetkých barmských moslimov považujú za pijavice, ktoré parazitujú na barmskej spoločnosti presne tak, ako považovali za pijavice Nemci Židov počas tretej ríše,“ hovorí pre portál Vice Muang Zarni, barmský ľudskoprávny aktivista.
Podporuje ich vraj aj barmská armáda, ktorá sa tak snaží oslabiť demokratických politikov.