ZÁHREB, BRATISLAVA. Jeho meno si v Chorvátsku všimnete všade. Sú po ňom pomenované námestia, ulice, parky alebo aj most pred Dubrovníkom. Nedávno mu postavili dva nové pamätníky v Splite a Osijeku.
Aj po 21 rokoch od vzniku nezávislého Chorvátska a 13 rokoch od jeho smrti považuje Franja Tudjmana väčšina Chorvátov stále za „otca národa“. V ankete novín Večernij list pred dvomi rokmi 62 percent Chorvátov povedalo, že sa najviac zaslúžil o vznik ich krajiny.
Plánované čistky
Fakty
Chorváti súdení v Haagu
Generála Anteho Gotovinuoslobodili spod obvinení zo zločinov proti Srbom pri oslobodzovaní Chorvátska.
Šiesti hlavní predstavitelia Chorvátov v Bosne dostali v stredu dohromady 111 rokov.
Súd povedal, že ak by Tudjman žil, tiež by ho súdili.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu v Haagu má však iný názor.
Vo svojom verdikte, v ktorom v stredu odsúdil šiestich predstaviteľov bosnianskych Chorvátov za zločiny proti moslimom dohromady na 111 rokov, uviedol, že znásilňovanie či vyháňanie moslimov z ich domovov a ich mučenie Chorvátmi nebola náhoda, ale plánovaný čin „zločineckej skupiny“, ktorej klúčovým mužom bol práve Franjo Tudjman.
Vojna v Bosne so Srbmi prebiehala už druhý rok, keď sa v roku 1993 Chorváti odhodlali na to, čo mnohí Bosniaci brali ako nôž do chrbta – zaútočili na moslimov.
Cieľom bolo rozdeliť si Bosnu medzi „veľké Srbsko“ a „veľké Chorvátsko“, ako to bolo v roku 1939, čo tvrdil aj Tudjman. Chorváti začali svoje územia čistiť.
„Moslimov zobudili uprostred noci, zbili ich a prinútili opustiť byty, často len v pyžamách. Mnoho žien, vrátane 16-ročných dievčat, znásilnili chorvátski vojaci,“ povedal sudca vo verdikte.
Počas ostreľovania moslimskej časti Mostaru zničili slávny Stari most z tureckých čias, čo sa stalo symbolom zločinov Chorvátov v Bosne.
V Chorvátsku, ktoré sa už o mesiac stane členom Európskej únie, je aj po dvadsiatich rokoch problémom uznať chorvátske zločiny v Bosne a priznať Tudjmanovu vinu.
A nielen medzi ľuďmi, problém s tým majú aj najvyšší predstavitelia krajiny.
Zlomí Tudjmanov mýtus?
„Chorvátsko urobilo v Bosne chyby, ale v mnohých veciach pomohlo. Veríme, že odvolací súd príjme to, o čom si myslíme, že je správne,“ povedal podľa médií chorvátsky premiér Zoran Milanovič.
Ide pritom o socialistického politika, teda protivníka strany bývalého prezidenta.
„Tento rozsudok by mohol zlomiť Tudjmanov mýtus a otvoriť cestu k skutočnej detudjmanizácii chorvátskej spoločnosti,“ napísal pre index.hr novinár Petar Vidov.
Titulkom zopakoval verdikt: Franjo Tudjman – vojnový zločinec.