TEHERÁN. Irán dostal "ústnu pozvánku" na plánovanú konferenciu o ukončení občianskej vojny v Sýrii, ktorá sa uskutoční pravdepodobne už budúci týždeň vo švajčiarskej Ženeve.
V stredu o tom s odvolaním sa na zástupcu šéfa iránskej diplomacie napísala oficiálna tlačová agentúra IRNA.
Podľa Hosejna Amírabdolláhiana však Teherán zatiaľ "nedostal písomnú pozvánku".
Teherán tlačia najmä Rusi
Účasť Teheránu ako kľúčového regionálneho lídra presadzuje najmä Rusko, niektoré západné krajiny sa však stavajú k takejto požiadavke rezervovane.
Teherán naznačil, že na konferenciu je ochotný poslať svojich zástupcov.
Iránska diplomacia však vopred odmieta zvrhnutie súčasného sýrskeho prezidenta Baššára Asada, čo je hlavná požiadavka opozície v Sýrii.
Opozícia odmietla účasť na konferencii, pokým pokračujú masakry
Hlavná sýrska opozičná koalícia dnes oznámila, že sa nezúčastní na Spojenými štátmi a Ruskom iniciovaných mierových rozhovoroch, pokým režim prezidenta Bašára Asada pokračuje v masakroch v krajine. Informovala o tom agentúra AP.
Oznámenie Západom podporovaného zoskupenia opozičných skupín prišlo v závere týždňového stretnutia ich predstaviteľov v Istanbule, ktoré zvolali s cieľom zaujať jednotné stanovisko k otázke účasti na mierovej konferencii, ktorá by sa mala konať v júni v Ženeve.
"Medzinárodná konferencia o politickom riešení situácie v Sýrii nemá zmysel vo svetle masakrov, ku ktorých dochádza," povedal hovorca Národnej koalície sýrskych revolučných a opozičných síl Chálid Sálih.
Zatiaľ bez úspechu
Mierová konferencia je iniciatívou Ruska a Spojených štátov. Diplomatické snahy o zastavenie násilia v Sýrii však doteraz nepriniesli žiadny úspech, zatiaľ čo tvrdší postup voči Damasku zo strany OSN blokujú Rusko a Čína.
Sýrsky prezident Baššár Asad obviňuje zahraničie z materiálnej podpory "teroristov" a odmieta z postu prezidenta odstúpiť.
Západné krajiny stále odmietajú možnosť vojenskej invázie, no režim nesmie prekročiť nimi stanovenú hranicu, ktorou je použitie chemických zbraní.