MNÍCHOV, BRATISLAVA. Mali 13 a 14 rokov, keď začali pracovať ako asistenti poslanca bavorskej CSU Georga Wintera.
Na starosti mali údržbu počítačov. Mesačne každý z nich zarobil viac ako 300 eur. Od roku 2000 do roku 2012 získali dvaja bratia 90-tisíc eur.
Až kým sa nezistilo, že ich zamestnával vlastný otec a platil ich z peňazí daňových poplatníkov.
Obišiel zákaz
Zmluvy so synmi uzavrel krátko predtým, než v roku 2000 začal platiť zákon, ktorý zakazuje poslancom zamestnávať rodinných príslušníkov.
Winter zamestnal maloletých synov v čase, keď už sa na prijatí zákona pracovalo. A pracovali preňho, až kým sa nezistilo, že 16 poslancov bavorského parlamentu obišlo zákon a skôr než začal platiť, zamestnalo svojich príbuzných. Štrnásti patrili k CSU, štyria boli z SPD.
Do roku 2000 bolo rodinkárstvo rozšírené ešte viac. Zo 79 poslancov zamestnala príbuzných viac ako polovica poslancov CSU, čo je strana, ktorá vládne v Bavorsku takmer nepretržite od konca druhej svetovej vojny.
Žiadne straty
Krátko po afére prezidenta FC Bayern Uliho Hoenessa, ktorý neplatil dane zo svojho konta vo Švajčiarsku a mal blízko k CSU, má strana ďalší škandál.
Ani daňové podvody, ani rodinkárstvo neoslabili jej popularitu pred septembrovými voľbami v Bavorsku i v celom Nemecku.
Podľa prieskumu inštitútu Forsa by CSU volilo 46 percent voličov, čo by znamenalo, že strana môže opäť vládnuť sama. Vo voľbách pred piatimi rokmi získala 43 percent a vládne odvtedy s liberálmi.
„V Bavorsku je to otázka mentality. Rodina je na prvom mieste a pri nej sa dá privrieť oko,“ dodáva pre DPA politológ Ulrich von Alemann.