VARŠAVA, BRATISLAVA. Britský magazín The Economist ho zaradil medzi 500 najvplyvnejších osobností sveta aj za to, že z Poľska urobil stabilnú ekonomiku uprostred nestabilnej Európy.
Doma ako prvý premiér od pádu komunizmu dovládol do konca volebného obdobia a dvakrát sa stal víťazom volieb. Aj preto, že ekonomika za jeho vlády fungovala.
Donald Tusk dlho nemal konkurenciu. Teraz musí o svoj post bojovať s konzervatívcami vo vlastnej strane i v opozícii.
Prvý raz jeho stranu v prieskumoch predbehla opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyńského. Tuskova pozícia slabne, pretože poľská ekonomika nešliape tak ako doteraz.
Najhoršie čísla
V parlamentných voľbách v roku 2011 vyhrala Tuskova stredopravá Občianska platforma (PO) jednoznačne. Volilo ju 39 percent Poliakov. Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczyńského za sebou nechala o desať percent.
Podľa májového prieskumu inštitútu CBOS by prvý raz voľby nevyhrala. Kaczyń-ského strana by získala 26 percent, Tuskova platforma len 23 percent. To je najhoršie číslo pre vládnu stranu v prieskumoch CBOS za posledných osem rokov.
Tusk stráca tak, ako stráca hospodárstvo. Za posledné dve desaťročia poľská ekonomika neustále rástla. Rast HDP sa v prvom štvrťroku posilnil len o 0,4 percenta, čo je najslabší rast za štyri roky.
„Nemáme sa z čoho tešiť, ale stále nemôžeme hovoriť o recesii. Poľsko patrí k piatim alebo šiestim krajinám, ktoré sú v pluse, a nie v mínuse,“ povedal podľa agentúry PAP premiér.
Konkurent Govin
Pochybnosti o premiérovi pribúdajú. Najmä v jeho strane, kde proti sebe stoja dve rovnocenné krídla - liberálne a konzervatívne.
Konzervatívcov vedie bývalý minister spravodlivosti Jaroslaw Govin, ktorého si Tusk pohneval, keď ho koncom apríla odvolal z vládnej funkcie. Govin sa postaral o to, aby neprešiel zákon o registrovaných partnerstvách a proti umelému oplodneniu vystupoval tak tvrdo, že z experimentov s poľskými embryami obvinil nemeckých vedcov.
Govin teraz hovorí, že vláda nevie ako ďalej. Tuskovi sa naozaj nedarí presadiť reformy, ale práve pre odpor konzervatívcov vo vlastnej strane. Európska komisia dala teraz Varšave dva roky na zníženie rozpočtového deficitu pod tri percentá.
„Zdá sa, že vláda nemá víziu, čo robiť s ekonomikou. Veľa míňame na sociálne služby, ale málo na vedu a výskum a situácia s výdavkami na vysokoškolské štúdium je dramatická,“ povedal pre Financial Times exminister financií Miroslaw Gronicki.
Voľba šéfa strany
Rozpory vo vládnej strane pomáhajú opozícii. Právo a spravodlivosť by teraz voľby vyhrala, hoci jej najväčšou témou je už tri roky pád lietadla prezidenta Lecha Kaczyńského v ruskom Smolensku.
Podľa prieskumov sa polovica Poliakov nebojí návratu tejto strany a jej konfliktného štýlu vládnutia. Jaroslawovi Kaczyńskému verí 33 percent Poliakov. Presne toľko ako Tuskovi.
Aj preto chce poľský premiér urýchliť voľby nového šéfa strany.
Podľa televízie TVN24, ktorá cituje stranícke zdroje, Tusk chce, aby sa o šéfovi strany rozhodlo už v júli, a nie až začiatkom budúceho roka. To by mu pomohlo zvládnuť konkurentov vo vlastnej strane i v opozícii.
Ak by Tuska nepotvrdili na čele strany, musel by odstúpiť aj ako premiér skôr, než budú Poliaci v roku 2015 voliť novú vládu.
Poľskej ekonomike by to zrejme nepomohlo. Pre zahraničných investorov je Tusk zárukou politickej stability, ktorá ich láka do najväčšej ekonomiky v strednej Európe.