Paríž 1. októbra (TASR) - Posledný francúzsky kat, ktorý po rokoch prerušil mlčanie, aby si zaspomínal na roky strávené v severoafrickom Alžírsku okupovanom vtedy ozbrojenými silami jeho krajiny, žije v provensálskej malebnej obci Fontaine-de-Vaucluse.
Fernand Meysonnier (72) strávil v Alžírsku 21 rokov a viac ako 200-krát tam asistoval pri realizácii hrdelného trestu za pomoci gilotíny. Po prvý raz videl popravu na vlastné oči ako 16-ročný.
Grify patriace "k remeslu", ktoré zdedil po otcovi, miestnom šéfkatovi, si začal podľa vlastných slov osvojovať v roku 1947. Keď Alžírčania začali s národnooslobodzovacím bojom, gilotína sa obrazne povedané nezastavila, mesačne dochádzalo k piatim až šiestim popravám.
Verejné popravy boli v Alžírsku zakázané od roku 1939, takže k nim dochádzalo v skorých ranných hodinách, obvykle na dvore väzenského zariadenia.
Fernand Meysonnier mal v úlohe prvého asistenta kata za úlohu dozrieť na to, aby správne umiestnenú hlavu odsúdenca oddelila od trupu gilotína a nebolo ju potrebné dodatočne odseknúť nožom.
Po tom, čo v Alžírsku vyhlásili nezávislosť krajiny, niekdajší kat opustil krajinu a stal sa úspešným podnikateľom v oblasti pohostinských služieb na tichomorskom Tahiti.
Do krajiny galského kohúta sa vrátil iba pred desiatimi rokmi. Niekdajší kat otvoril neskôr vo svojej obci Múzeum spravodlivosti a trestu, ale tento projekt skončil neúspešne a bývalé exponáty sa ocitli nakoniec v pivnici.
Výnimkou je minigilotína, ktorú Meysonnier pripravil v 15 rokoch pre otca a ktorú má aj v súčasnosti v byte, kde dvojica papagájov pokrikuje: Dole s hlavou. Nech žije Meysonnier!
Práve v týchto dňoch sa na francúzskom knižnom trhu objavila jeho prvotina s názvom Katove slová. Jej cieľom je podľa autorových slov rozptýliť stredoveké predstavy o katovi s krvavými rukami.
Ferdinand Meysonnier nemá problémy s vlastnou minulosťou, ani so skutočnosťou, že vo Francúzsku medzičasom zrušili trest smrti. "Osobne som bol predĺženou rukou spravodlivosti," hovorí kat a dodáva, že ľútosť voči ním popraveným osobám nepociťuje ani dnes, pretože ich považuje za zločincov.