Ramalláh/Washington 1. októbra (TASR) - Ostrej kritike podrobnili dnes palestínske úrady faktické uznanie Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela zo strany USA.
Kabinet prezidenta Jásira Arafata označil pondelňajšie rozhodnutie amerického Kongresu, podľa ktorého by mala administratíva USA určiť Jeruzalem za hlavné mesto Izraela, za veľmi nebezpečné. Podľa Arafata a jeho spolupracovníkov ide totiž o jasné porušenie príslušných izraelsko-palestínskych dohôd a blízkovýchodných rezolúcií OSN.
Očakáva sa, že prezident George W. Bush sporné ustanovenie schváli tento týždeň, čím sa stane zákonom. Ako v pondelok oznámil nemenovaný americký predstaviteľ, návrh je súčasťou Autorizačného zákona pre zahraničné vzťahy na rok 2003, ktorý vláde prideľuje viac ako štyri miliardy dolárov na správu ministerstva zahraničných vecí.
Časť zákona o Jeruzaleme ide ďalej ako doterajšie odporúčania Kongresu, ktorý na predchádzajúce vlády roky vyvíjal tlak, aby presunuli americkú ambasádu z Tel Avivu do Jeruzalema.
Minulé administratívy sľúbili, že tento krok podniknú, opakovane ho však odkladali s poukázaním na negatívnu reakciu arabského sveta. Ten považuje Východný Jeruzalem za Izraelom okupované územie a hlavné mesto budúceho palestínskeho štátu, ktorý má vzniknúť na území Predjordánska a pásma Gazy.
Oficiálnym postojom USA je, že o budúcnosti Jeruzalema majú rozhodnúť izraelsko-palestínske rokovania. Zatiaľ nie je jasné, či a ako sa administratíva pokúsi tento postoj zosúladiť s novou legislatívou.
Izrael východnú časť Jeruzalema obsadil počas vojny v roku 1967 a neskôr ju anektoval. Izraelské vlády tvrdia, že celá metropola je večným hlavným mestom židovského štátu.
Nový návrh zákona, schválený minulý týždeň, od americkej vlády nepožaduje, aby začala okamžite proces sťahovania veľvyslanectva do Jeruzalema. Obsahuje však tri direktívne ustanovenia, ktoré menia postoj USA k Jeruzalemu.
Po prvé, vláda nemôže využívať prostriedky pre americký konzulát v Jeruzaleme, kým nebude podriadený veľvyslancovi USA v Izraeli. Americký konzul v Jeruzaleme, ktorý sa zaoberá pedovšetkým Palestínčanmi, momentálne podlieha priamo ministerstvu zahraničných vecí.
Druhou podmienkou je, že všetky dokumenty americkej vlády musia identifikovať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela.
Do tretice, americkí občania narodení v Jeruzaleme môžu trvať na tom, aby v oficiálnych dokumentoch USA - napríklad pasoch, rodných listoch a dokladoch o národnosti - bol ako štát narodenia uvedený Izrael.
Arabský americký inštitút zaslal minulý piatok prezidentovi Bushovi list, v ktorom ho vyzval, aby zákon vetoval. Inštitút poukázal na to, že schválením zákona by došlo k zvráteniu existujúcej americkej politiky a prezidentskej autority.
"V čase, keď budujete koalíciu na podporu našich cieľov na Blízkom východe, Kongres by nemal podkopávať vaše snahy," uviedol predseda inštitútu George Salem.
"Ak sa stane zákonom, ešte viac podnieti a prehĺbi rozhorčenie voči Spojeným štátom medzi Arabmi a arabskými krajinami," dodal prezident inštitútu James Zogby.
Prezident Bush by teoreticky mohol zákon vetovať, klauzuly týkajúce sa Jeruzalema sú však len malou časťou legislatívy, ktorá pokrýva celý svet a udeľuje vláde prostriedky potrebné na financovanie diplomacie. "Zrejme bude podpísaný, pravdepodobne tento týždeň," uviedol nemenovaný predstaviteľ.