Haag 1. októbra (TASR) - Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič a úradujúci prezident Chorvátska Stipe Mesič sa dnes stretli na historickej konfrontácii pred haagskym tribunálom OSN, kde sa vzájomne obviňovali zo zodpovednosti za krvavý rozpad Juhoslávie.
Mesič je prvým prezidentom, ktorý v procese s Miloševičom - prvým prezidentom obžalovaným z vojnových zločinov počas výkonu funkcie - vystúpil a je zároveň prvou hlavou štátu, ktorá pred Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vypovedala od roku 1993, keď tribunál na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady (BR) OSN vznikol.
"Boli sme svedkami historického pojednávania. To, že bývalá a úradujúca hlava štátu spoločne vystúpia pred medzinárodným trestným súdom, bolo ešte pred krátkym časom nemysliteľné. Je to znak toho, že svet sa zmenil a náznak, že v budúcnosti bude spravodlivosť," povedal Richard Dicker z organizácie Human Rights Watch (HRW).
Mesič, posledný predseda kolektívneho prezídia Juhoslávie (máj až december 1991), vo svojej výpovedi načrtol genézu konfliktu a vyhlásil, že Miloševič - v tom čase prezident Srbska - mal jediný cieľ: rozbiť Juhosláviu a na jej troskách vytvoriť tzv. Veľké Srbsko, to jest združiť všetkých Srbov v jedinom, etnicky homogénnom štáte.
Podľa Mesiča Miloševičovou taktikou bolo vyvolať nepokoje medzi Srbmi, ktorí žili mimo územia Srbska a následne do týchto oblastí vyslať juhoslovanskú armádu. Tento postup po prvý raz využil v Chorvátsku, ktoré mu poslúžilo pre neskoršie rozpútanie vojny v Bosne a Hercegovine. Miloševič sa pritom pokúsil oklamať svet, keď predstieral, že bojuje za jednotu Juhoslávie, uviedol Mesič.
Slobodan Miloševič podľa neho prevzal kontrolu nad juhoslovanským federálnym rozpočtom, do ktorého prispievalo všetkých šesť republík, a využil národnú banku na financovanie srbských jednotiek.
Mesič hovoril aj o tajnom stretnutí Miloševiča s vtedajším chorvátskym prezidentom Franjom Tudjmanom v marci 1991, na ktorom mali obaja lídri hovoriť o rozdelení Bosny. Mesič na stretnutí nebol prítomný. Ako však dodal, Tudjman (zomrel v decembri 1999) mu neskôr povedal, že Miloševič mu navrhol, aby si "zobral" Chorvátmi obývané územia na juhozápade Bosny.
V štvorhodinovej výpovedi Mesič opísal Miloševiča ako bezcitného vojnového štváča, ktorý vyvolal balkánsky konflikt. "Nikdy som ho nevidel prejaviť nejaké city. Mal len cieľ, ktorý plnil. Mohol upustiť od vojnového riešenia, ale nikdy nepodnikol žiaden krok, aby vojnu zastavil," povedal Mesič na otázku prokuratúry, aby opísal Miloševičov charakter.
Mesič dodal, že na riziko vojny vychádzajúce z Miloševičovho Srbska - ako uviedol "poslednej bašty boľševizmu" - upozornil v dvoch listoch adresovaných vtedajšiemu generálnemu tajomníkovi OSN Javiérovi Péresovi de Cuellar. Mesič upozornil na to, že nemá kontrolu nad juhoslovanskou armádou. "Armáda sa stala výlučne srbskou a Miloševič búra juhoslovanskú federáciu," citoval Mesič z listu z októbra 1991. Mesič požiadal o vyslanie medzinárodných jednotiek na hranice Srbska s Chorvátskom a Bosnou.
Keby vojaci OSN vtedy prišli, mohlo by sa vojnám predísť, povedal Mesič. V druhom liste Mesič poukázal na srbské útoky proti mestu Dubrovník, ktorý je na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. De Cuellar však na jeho listy neodpovedal.
Miloševič, ktorý svedka v stredu podrobí krížovému výsluchu, ešte pred príchodom Mesiča do pojednávacej sály obvinil chorvátskeho prezidenta za rozpad Juhoslávie. "Tento svedok je problematický z každého hľadiska kvôli jeho kriminálnej role pri zničení Juhoslávie," vyhlásil Miloševič.
Podľa právnych expertov Mesičovo svedectvo poskytlo doteraz najjasnejší obraz o tom, ako bývalý srbský líder ovládol federálnu armádu, rozpočet a prezídium, z ktorých urobil srbské entity.
Právny analytik Heikelien Verrijn Stuart vyhlásil, že Mesič poskytol "mimoriadne živý obraz" o tom, ako Miloševič uchopil moc predtým, ako v roku 1991 vypukla vojna v Chorvátsku. "Po prvý raz sme pred súdom jasne videli, ako mocný bol Miloševič a ako tú moc získal tým, že ovládol federálne inštitúcie," dodal Suart.
Richard Dicker z HRW dodal, že "Mesič poskytol potvrdenie teórie Veľkého Srbska".
2 3 4 ari ed