Rusi ho nedávno v prieskume označili za najväčšieho vodcu 20. storočia.
MOSKVA, PRAHA. „Drahí súdruhovia imperialisti,“ oslovoval triednych nepriateľov generálny tajomník Komunistickej strany Sovietskeho zväzu Leonid Brežnev.
Jeho meno je dnes spájané predovšetkým s obdobím stagnácie a nástupom stareckej demencie ako vedúcej ideológie sovietskeho štátu.
Lacná vodka, vsjo charašó
Brežnev
- Líder ZSSR (196482) po Nikitovi Chruščovovi a pred Jurijom Andropovom.
- V roku 1968 poslal vojská Varšavskej zmluvy do Československa.
- Zaviedol tak takzvanú Brežnevovu doktrínu: právo sovietskej intervencie v prípade, že jedna krajina ohrozuje záujmy socialistického bloku.
Zato bola za neho extrémne lacná vodka.
V ruských učebniciach histórie sa ich autori hodnoteniu tohto muža slávneho hlavne svojím hustým obočím vyhýbajú.
Napriek tomu sa moskovská radnica odhodlala ku kroku, ktorý vyvolal kritiku medzi ochrancami ľudských práv.
Moskovská komisia na zvečnenie pamiatky významných udalostí a osobností ruskej histórie totiž rozhodla, že Brežnev si zaslúži pamätnú dosku.
Na dome, kde od roku 1952 až do svojej smrti v roku 1982 žil, už doska bola. Po rozpade ZSSR ju zložili a darovali nemeckému múzeu Berlínsky múr.
Teraz podľa moskovských politikov prišiel čas, aby si ľudia pripomenuli zásluhy muža, ktorý vládol časti sveta z Kremľa po celých 18 rokov.
A to i v čase, keď nebol schopný povedať súvislú vetu. V roku 1982, keď zomrel, si oddýchli hlavne tlmočníci.
Prekladať hodinové prejavy generálneho tajomníka bolo úmorné, a tlmočiť pri rokovaní so zahraničnými štátnikmi intelektuálne náročné.
Niekedy jeho výroky nedávali zmysel a medzinárodnú politiku tak musel tvoriť tlmočník.
Lepší ako Lenin
Hoci o žiadnom inom ruskom vodcovi nekolovalo toľko vtipov ako o Brežnevovi, práve v apríli ho nazvalo až 56 percent Rusov najlepším vládcom Ruska 20. storočia. Podľa sociológov z Levadovho centra tak zvíťazil a predbehol dokonca aj Lenina.
Moskovčania teda proti obnoveniu pamätnej dosky na dome číslo 26 na Kutuzovskom prospekte protestovať nebudú. Zato svoj názor už vyslovili mnohí intelektuáli.
„Je to šialený nápad,“ vyhlásil člen vedenia ľudskoprávnej organizácie Memorial Jan Račinskij.
Podľa neho sa Brežnev vyznamenal hlavne tým, že začal vojnu v Afganistane, poslal disidentov Solženicyna i Sacharova do vyhnanstva a slobodne mysliacich občanov zatváral do psychiatrických liečební.
Ešte jedným sa Brežnev zapísal do histórie. Povestnými bozkami, ktorými sa zdravil so spriatelenými štátnikmi. Vraj po stretnutí s jedným z nich vyhlásil: „Politik je na h..., ale ako sa bozkáva!“
Autor: Agentúra Epicentrum