Teherán 1. októbra (TASR) - Iránsky minister obrany Alí Šamchání dnes vyhlásil, že Irán sa nezúčastní na žiadnej vojenskej operácii proti susednému Iraku, ani keby ju odsúhlasila OSN.
Irán sa obáva dopadu amerického útoku na svojho západného suseda a v prípade irackého konfliktu sa rozhodol zaujať postoj "aktívnej neutrality". Ani v prípade, že by mal útok na Irak podporu rezolúcie OSN, sa Teherán na ňom nezúčastní.
Admirál Šamchání zopakoval výzvu svojej krajiny adresovanú Iraku, aby povolil vstup zbrojným inšpektorom OSN na svoje územie a vyhol sa tak možnému úderu USA.
"Sme proti vojenskému útoku USA na Irak, no zároveň sme presvedčení, že Bagdad by mal plniť rezolúcie OSN," povedal iránsky minister obrany na spoločnej tlačovej konferencii so svojím kuvajtským kolegom šejkom Džábirom Mubarakom al-Hamádom as-Sabáhom, ktorý je na návšteve Iránu.
Iránska politika "aktívnej neutrality" podľa jeho slov znamená nasledovné: "hoci sme proti politike USA, nebudeme spolupracovať ani s Irakom."
Spojené štáty americké, ktoré označujú Irán za jednu z krajín takzvanej osi zla, prerušili diplomatické kontakty s Teheránom v roku 1979, keď sa iránski radikálni študenti po islamskej revolúcii zmocnili ambasády USA.
Napriek znepokojeniu Iránu nad pohybom amerických jednotiek priamo "pod jeho nosom", nie je táto islamská republika ani priateľom Iraku a jeho vodcu Saddáma Husajna. Irán a Irak majú za sebou trpkú osemročnú vojnu, ktorá v rokoch 1980-1988 pripravila o život viac než milión ľudí.
Irán však aj napriek nie práve najlepším vzťahom s Irakom nemieni súčasnú situáciu využiť. "Sme proti útoku, pretože bude mať nekontrolovateľné dôsledky na celý región," vysvetlil minister.
Pri tejto príležitosti zdôraznil pripravenosť iránskych ozbrojených síl postaviť sa akejkoľvek hrozbe voči záujmom jeho krajiny a vyjadril presvedčenie, že iránska armáda je schopná zmierniť dopad udalostí vo vnútri krajiny aj na jej hraniciach.