Partizánske 19. júna (TASR) - Históriu stredovekej cisársko-kráľovskej poštovej cesty, ktorá viedla z Viedne cez celé Slovensko až do Sedmohradska, približuje putovná výstava, ktorú dnes sprístupnili verejnosti v knižničnom klube Mestského kultúrneho strediska v Partizánskom. Výstava je súčasťou podujatí pri príležitosti obnovenia prvej časti cesty v okresoch Topoľčany, Partizánske a Prievidza.
Na desiatkach historických dokumentov sa návštevníci dozvedia o prvopočiatkoch pošty v Uhorsku, rôznych formách dopravy správ až po jednotný poštový systém. Vybudovanie cesty Magna Via, v tom čase najdlhšej stálej poštovej trasy v Európe, si vyžiadala situácia po prehratej bitke s Turkami v roku 1526 a ovládnutí Sedmohradska vojskami Ferdinanda I. Panovník sa rozhodol vybudovať stále poštové spojenie Viedne s týmto územím.
Cestu začal budovať Matej Taxis zo známej talianskej obchodníckej rodiny Taxisovcov. Poštovú cestu vytýčili v bezpečnej vzdialenosti od južných oblastí, kde hrozili turecké výboje. Prechádzala piatimi krajinami a jej súčasťou bolo 56 prepriahacích poštových staníc, ktoré neskôr začali poskytovať aj ubytovacie služby. Slovenským územím trasa viedla z Bratislavy cez Trnavu, Nitru, Topoľčany, Partizánske, Prievidzu, Bojnice a ďalej cez horný Turiec, Banskú Bystricu, Poprad, Košice do Užhorodu.
Práve na základe faktu, že cesta prechádzala turisticky najatraktívnejším územím Slovenska, vznikla myšlienka jej obnovy a využitia v prospech rozvoja cestovného ruchu. Realizáciu projektu inicioval Mikroregión Hornonitrie v okrese Prievidza. V roku 1999 vzniklo občianske združenie Magna Via so sídlom v Nitre. Podporu projekt získal v štátnom podniku Slovenská pošta i na okresných úradoch a ďalších inštitúciách spomínaných troch okresov. Cieľom však je zapojiť do neho nielen ostatné slovenské regióny, ale takisto susedné krajiny, ktorými cesta prechádzala.
Symbolické otvorenie cesty a odovzdanie certifikátov pre prvé poštové stanice sa uskutoční v závere tohto mesiaca v Bojniciach. Súčasťou bude aj celoslovenský seminár o Magne Via.