Brusel 1. októbra (TASR) - Európska únia sa ocitla pod paľbou kritiky za pondelkovú dohodu, ktorá za istých podmienok umožní členským štátom podpísať s USA dohody o imunite pre amerických občanov pred Medzinárodným trestným súdom (ICC).
Kritici sa zhodujú, že únia podľahla diplomatickému tlaku USA a vlastným vnútorným nezhodám ohľadne možnosti podpísať s Američanmi dvojstranné dohody o imunite.
Ministri zahraničných vecí pätnástky v pondelok schválili spoločné stanovisko, ktoré má byť akýmsi návodom pre členské a kandidátske krajiny, ako postupovať voči požiadavkám Washingtonu. Dvojstranné dohody budú podľa rozhodnutia ministrov pre EÚ prijateľné, len ak nezabezpečia beztrestnosť osôb obvinených z vojnových zločinov či genocídy, ak nebudú recipročné a ak sa imunita bude vzťahovať iba na osoby so štátnickou alebo diplomatickou imunitou.
Organizácia Amnesty International (AI) označila stanovisko EÚ za "krok späť", ktorý dáva zelenú jednotlivým krajinám pod tlakom USA podpísať dohody o imunite. "Tlak USA sa vyplatil. Únia umožnila Američanom posunúť diskusiu od právnych princípov k politickému oportunizmu," uviedol riaditeľ pobočky AI pri EÚ Dick Oosting.
AI ešte pred pondelkovým zasadnutím ministrov odovzdala šéfovi dánskej diplomacie Perovi Stigovi Möllerovi petíciu s podpismi vyše 40.000 ľudí, ktorá vyzýva vlády členských krajín EÚ, aby odmietli akékoľvek dohody umožňujúce imunitu za zločiny podľa medzinárodného práva.
Na stanovisko EÚ k imunite Američanov netrpezlivo čakalo aj Slovensko, ktoré Washington tiež požiadal o podpísanie dvojstrannej dohody. Bratislava sa v lete rozhodla čakať na postoj únie, tlaku Američanov však podľahlo z kandidátskych krajín Rumunsko. Bukurešť si za to vyslúžila ostrú kritiku zo strany EÚ.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab