Podľa posledného prieskumu verejnej mienky, ktorý zorganizovala štátna televízia HRT, je už 15 percent obyvateľstva presvedčených, že bývalý náčelník generálneho štábu chorvátskej armády by mal byť vydaný Medzinárodnému trestnému tribunálu pre bývalú Juhosláviu v Haagu (ICTY).
Potom ako bolo známe, že ICTY obžaloval Bobetka, všetky politické strany v Chorvátsku sa spojili v rámci kolektívnej obrany generála. Poslanci parlamentu minulý týždeň v piatok jednohlasne odmietli vydanie Bobetka do Haagu.
Chorvátske médiá však v ostatných dňoch vyvolali dojem, že generál je pre svoju záchranu ochotný obetovať bývalých spolubojovníkov. V rozhovore pre týždenník Globus obvinil zo spáchania vojnových zločinov počas operácie v oblasti Medak v roku 1993 generálov Petara Stipetiča a Davora Domazeta.
"Dohľad nad sťahovaním armády som zveril Stipetičovi a Domazetovi, pretože som vedel, že môže prísť k incidentom a prikázal som im, aby tomu zabránili. Napriek tomu opustili oblasť Medaku a nesplnili rozkazy," vyhlásil Bobetko.
Generál okrem toho obvinil vojenského poradcu chorvátskeho prezidenta Imra Agotiča, že nariadil bombardovanie kolón srbských utečencov v operácii Búrka. "Medzitým Agotiča, ako bývalého veliteľa chorvátskeho letectva, nikto v Haagu nespomína, aj keď pri náletoch zahynulo veľa srbských civilistov," konštatoval Bobetko.
Potom ako predstavitelia chorvátskej armády odmietli Bobetkove útoky, generál sa dištancoval od rozhovoru pre Globus, tvrdiac, že jeho vyjadrenia boli falošne podané a rozhovor neautorizoval. Týždenník odmietol obvinenia a uviedol, že ak to bude nevyhnutné môže poskytnúť nahrané časti rozhovoru.
ICTY pripisuje Bobetkovi veliteľskú zodpovednosť za zabitie minimálne 100 srbských civilistov, ku ktorému došlo v septembri 1993 počas ofenzívy chorvátskej armády proti územiu pod kontrolou chorvátskych Srbov, čo povstali po vyhlásení nezávislosti tejto bývalej juhoslovanskej republiky.
5 oso žab