Podľa nových smerníc sa budú môcť nálety využiť iba v prípade osôb, ktoré predstavujú bezprostrednú hrozbu.
WASHINGTON. Prezident USA Barack Obama v dôležitom prejave o bezpečnostnej politike vyhlásil, že Amerika je na "križovatke" v boji proti terorizmu, a predstavil jasnejšie smernice pre využívanie smrtiacich útokov bezpilotnými lietadlami, ktoré bude viac riadiť armáda.
Kľúčové detaily tohto kontroverzného programu však prezident ponechal tajné. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Obama takisto oznámil, že bude znovu presadzovať zatvorenie väznice na základni Guantánamo na Kube, ako aj zrušenie moratória na presun väzňov do Jemenu.
Zatvorenie väznice na Guantáname si však stále vyžaduje pomoc republikánov, ktorí váhajú s podporou Obamovej výzvy, aby bolo niekoľko zadržiavaných presunutých do amerických väzníc a aby ich súdili na civilných súdoch.
Porážku terorizmu sľúbiť nemôže
Obama charakterizoval svoj prejav ako pokus znovu definovať povahu a rozsah teroristických hrozieb, ktorým čelia Spojené štáty. Zdôraznil pritom oslabovanie al-Káidy a blížiaci sa koniec americkej vojny v Afganistane.
"Ani ja, ani žiadny iný prezident nemôžeme sľúbiť úplnú porážku terorizmu," povedal Obama na Univerzite pre národnú bezpečnosť.
"To, čo môžeme urobiť, čo musíme urobiť, je rozbiť siete, ktoré predstavujú priame nebezpečenstvo, a sťažiť novým organizáciám vybudovať si základne. Pritom všetkom však chceme zachovávať slobody a ideály, ktoré zastávame," dodal šéf Bieleho domu.
Istota, že nebudú zabití civilisti
Obamova protiteroristická stratégia sa od jeho nástupu do úradu čoraz viac spolieha na nálety špionážnych bezpilotných lietadiel, predovšetkým v Pakistane a Jemene.
Prísne utajovaný program čelí kritike zákonodarcov v Kongrese, ktorí majú pochybnosti o jeho rozsahu a zákonnosti.
Dnešný prezidentov prejav bol najotvorenejšou verejnou diskusiou o náletoch. Bránil v ňom cielené zabíjanie bezpilotnými lietadlami ako účinné a zákonné.
Pripustil, že tieto útoky niekedy spôsobujú civilné obete a že sám sa musí vyrovnávať s týmto následkom.
"Pre mňa aj mojich spolupracovníkov vo velení budú tieto úmrtia strašiakom tak dlho, kým budeme žiť," vyhlásil Obama.
Pred každým náletom "musí byť situácia blízka istote, že nebudú žiadni zabití civilisti a ani zranení - to je najvyššie kritérium, ktoré si stanovujeme".
Nálety bude riadiť najmä armáda
Pred týmto prejavom podpísal Obama nové "prezidentské politické smernice" zamerané na to, aby sa jasnejšie Kongresu aj verejnosti objasnili zásady, ktoré Spojené štáty uplatňujú pred uskutočnením útokov bezpilotnými lietadlami.
Medzi Obamovými smernicami je aj tá, že nálety bezpilotnými lietadlami sa nevyužijú v prípade, ak americká alebo nejaká zahraničná vláda môže chytiť dotyčné "živé terče".
Takéto nálety sa budú využívať iba vtedy, ak "terč" predstavuje "bezprostrednú" hrozbu a navyše, podľa nových smerníc bude program bezpilotných lietadiel riadiť v prvom rade armáda.
Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) si však zachová kontrolu nad programom bezpilotných lietadiel v Jemene, ako aj v kmeňových oblastiach Pakistanu.
Existujú totiž obavy, že počty bojovníkov al-Káidy znovu narastú, keď sa americkí vojaci stiahnu z Afganistanu. Armáda a CIA teraz pracujú v Jemene bok po boku.
Obamu prerušovala demonštrantka
Guantánamo môžete zatvoriť už dnes. Nie je to problém Kongresu, ale vás, pane, kričala demonštrantka.
Pacifistické hnutie Code Pink uviedlo, že išlo o jeho spoluzakladateľku Medeu Benjaminovú.
Keď Obama hovoril o svojich snahách zatvoriť americké väzenie v zálive Guantánamo na Kube, "ktoré nemalo byť nikdy otvorené", Benjaminovaná naňho nakričala z davu, že to nie je problém "Kongresu, ale vás, pane... Vy môžete zatvoriť Gitmo dnes."
Obama vyvedený z konceptu ju požiadal, aby ho nechala dohovoriť a počúvala, čo chce povedať, a načrtol snahy premiestniť približne polovicu zo 166 väzňov zadržiavaných na základni do iných krajín, vrátane Jemenu.
"Hlas tejto ženy pritiahol pozornosť. Nesúhlasím s väčšinou toho, čo povedala, a ona nepočúvala veľmi to, čo som povedal ja. Ale je to kľúčová téma"," priznal Obama.