Muž, ktorý v mene Alaha brutálne zabil vojaka, konvertoval na islam v puberte.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským textom denníka SME.
LONDÝN, BRATISLAVA. Jeho rodičia sú kresťania, pravidelne chodia do kostola. Keď mal však Michael Adebolajo nejakých šestnásť rokov, prešiel na islam.
Zradikalizoval sa až tak, že spolu s druhým mužom spáchali v mene Alaha za bieleho dňa v stredu poobede na tichom londýnskom predmestí brutálnu vraždu vojaka, čo je podľa niektorých prvý teroristický útok v krajine od výbuchov v metre a autobuse v roku 2005.
Britské médiá včera zistili identitu jedného z útočníkov, ktorí v stredu brutalitou šokovali Britov. Adebolajo sa narodil v roku 1984 už v Británii, no jeho rodičia pochádzajú z Nigérie.
Z tej istej africkej krajiny pochádzal aj jeho komplic. Obaja môžu byť príkladom stúpajúcej hrozby terorizmu na Západe: mladí sfanatizovaní ľudia bez kontaktu na teroristickú organizáciu, ktorí konajú na vlastnú päsť.
Podobný profil mali aj bratia z Čečenska, ktorí nedávno nastražili bombové útoky počas bostonského maratónu.
Mačeta a sekáčik
Terorizmus v Británii
- Štyri bombové útoky v júli 2005 v súpravách metra a v autobuse zabili 52 ľudí a asi 700 zranili.
- Britská tajná služba zabránila viacerým útokom, napríklad chytili útočníka, čo mal bombu v topánke.
- Bez útoku prešli aj veľké verejné akcie: kráľovskú svadbu v roku 2011, diamantové výročie kráľovnej a najmä vlani letné olympijské hry.
Útok v Londýne za bieleho dňa videlo množstvo svedkov. Zatiaľ to vyzerá tak, že muži vraždili náhodne, vojak ich mohol zaujať tričkom vojenskej charity Help for Heroes.
Najskôr ho zrazili autom, aby ho potom dobodali mačetou a sekáčikom na mäso. Špekulovalo sa aj, že mu odrezali hlavu.
Prekvapujúco sa však nesnažili ujsť, ale čakali na políciu. Prihovárali sa okoloidúcim, niektorí si ich točili na video.
„Nebol sfetovaný, nebol na drogách, nebol opitý, bol iba nahnevaný,“ povedala pre BBC Ingrid Loya-Kennettová, ktorá sa rozprávala s Adebolajom. Vraj sa nebála.
„Sľubujem všemocnému Alahovi, že nikdy neprestaneme proti vám bojovať, kým nás nenecháte na pokoji. Jediný dôvod, prečo sme dnes zabili tohto muža, je ten, že moslimovia denne zomierajú rukami britských vojakov. A toto je britský vojak. Oko za oko, zub za zub,“ kričal Adebolajo s krvavými rukami, v ktorých stále držal mačetu a sekáčik, na videu, ktoré natočil okoloidúci. Do 14 minút prišla polícia, ktorá oboch útočníkov postrelila. Držali ich v rôznych nemocniciach.
Na zozname MI5
Otázka je, či išlo o teroristický útok, oficiálne to zatiaľ iba tak vyšetrujú.
Podľa magazínu Economist to môže spĺňať definíciu - bol to politicky a nábožensky motivovaný čin a hrôzu medzi obyvateľmi malo šíriť nie množstvo mŕtvych, ale brutalita činu za bieleho dňa.
„V 19. storočí anarchisti v Európe vytvorili teóriu známu ako propaganda skutku, v ktorej teatrálnosť zločinu bola aspoň taká dôležitá ako stupeň násilia,“ napísal magazín.
Oboch ich podľa zdrojov BBC poznala aj britská tajná služba MI5.
Adebolajo sa mohol zradikalizovať aj na stretnutiach radikálnej islamistickej skupiny kontroverzného kazateľa Anjema Choudaryho. Ten priznal, že Michael chodil k nim, a pred dvoma rokmi prestal.
No odmieta, že by navádzal na podobné násilie.
„Skutočný problém sú presvedčivé kázania plné nenávisti, ktoré tu šíri veľmi malá komunita klerikov v niekoľkých mešitách a univerzitách,“ povedal pre BBC Usáma Hasan, výskumník z protiteroristického think tanku Quilliam.
Útoky na mešity
Radikálna pravica však medzi moslimami nerozlišuje. Liga na obranu Anglicka už v stredu večer podnikla niekoľko útokov na mešity, ktoré sa končili potýčkami s políciou.
Počet ich fanúšikov na Facebooku sa za menej ako 24 hodín strojnásobil na 75 -tisíc.