Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME.
PRAHA, BRATISLAVA. To, čo sa nepodarilo Pražanom vo voľbách v roku 2010, dokončili sami politici v roku 2013. Odstavili občianskych demokratov (ODS) premiéra Petra Nečasa a po 22 rokoch vlády v Prahe ich poslali do opozície.
V tajnom hlasovaní pražské zastupiteľstvo v stredu bez odôvodnenia odvolalo primátora za ODS Bohuslava Svobodu (69) a s ním skončili i všetci radní zvolení za ODS, ktorá nehlasovala.
Prahu by tak mala ovládnuť pravicová TOP 09, ktorá voľby v roku 2010 vyhrala, ale najprv sa dostala do opozície a potom bola menším koaličným partnerom ODS.
„Začal sa predvolebný boj a súboj o pravicového voliča v najdôležitejšej bašte pravice v Česku medzi ODS a TOP 09, ktorá už nebola spokojná s podradnou úlohou v Prahe, kde vyhrala voľby,“ povedal pre SME politológ Jiří Pehe.
Populárny Svoboda
Bohulav Svoboda
Pražský primátor skončil
- uznávaný gynekológ nebol v žiadnej politickej strane až do septembra 2010, keď vstúpil do ODS,
- primátorom sa stal v novembri 2010, proti koalícii ODS a ČSSD bez víťaznej TOP 09 protestovali Česi,
- mal aj osobné problémy, on aj jeho rodina dostávali anonymné vyhrážky.
Koniec ODS v Prahe sa čakal po voľbách v roku 2010, keď ju po 20 rokoch porazila TOP 09 a jej líder, bývalý guvernér Českej národnej banky Zdeněk Tůma. Koalíciu však napriek protestom Čechov vytvorili opäť ODS a sociálna demokracia (ČSSD).
Tá nevydržala a v novembri 2011 sa ODS spojila s TOP 09, ostalo jej však miesto primátora, populárneho Bohuslava Svobodu. Podľa Peheho je Svoboda jedným z dôvodov, prečo sa TOP 09 rozhodla vypovedať koaličnú zmluvu s ODS.
„ODS nemá veľa ľudí, ktorí dokážu prilákať voličov tak ako Svoboda,“ hovorí Pehe.
Uznávaný gynekológ za dva a pol roka v úrade primátora presadil reorganizáciu magistrátu.
Odišlo niekoľko vplyvných úradníkov, ktorí boli prepojení s bývalým vedením mesta, riaditeľom magistrátnych odborov obmedzil právomoci.
Snažil sa sprehľadniť fungovanie hlavného mesta, zasiahol do niekoľkých predražených tendrov a projektov.
Pri neslávnej výstavbe tunela Blanka radnica zistila, že má mesto za stavbu zaplatiť o desať miliárd korún viac, než je uvedené v zmluve uzavretej za éry primátora Pavla Béma.
Po Bémovi zdedil aj predražený projekt elektronických kariet Opencard, ale pokračoval v ňom. Polícia tak nedávno obvinila desať úradníkov vrátane Svobodu za porušenie povinností pri správe cudzieho majetku.
„Svoboda sa snažil riešiť problematické kauzy, ale nemal podporu ODS,“ vraví Pehe.
Problém pre vládu
K Prahe sa hneď vyjadril premiér Nečas, ktorý odvolanie „kvalitného, kompetentného a slušného primátora“ označil za chybný krok.
Podozrieva TOP 09, že by sa podobne mohla zachovať aj v českej vláde.
„Bolo by vhodné, keby pán premiér zanechal takéto podozrievanie. Vláda je vláda, Praha je Praha,“ odkázal mu šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Pomery v Prahe môžu poznačiť vládnu koalíciu aj ovplyvniť výsledok parlamentných volieb. Kauzy a prepojenie pražskej radnice na kmotrov spojených s ODS teraz môže začať otvárať TOP 09.
„Myslím, že TOP 09 sa potrebovala odstrihnúť od problémov pražskej radnice a bude ich spájať s ODS. Je to súčasť kampane a možno aj testovanie potenciálnej vlády TOP 09 s ČSSD,“ povedal pre SME politológ Miroslav Mareš.