Príkladom je posledný prípad prominentnej dcéry politika vládnej strany PRI a šéfa agentúry na ochranu spotrebiteľa. Dvadsiatnička Andrea Benitez vyvolala škandál, keď nedostala v luxusnej reštaurácii stôl, o ktorý žiadala.
Čašník jej ponúkol iný, keďže nemala rezerváciu a podnik bol počas obeda plný. Dievčinu to rozzúrilo, až sa začala vyhrážať, že zavolá otcovi, ktorý reštauráciu nechá zatvoriť.
Na „otrasný servis“ sa posťažovala aj na Twitteri.
A nezostalo len pri vyhrážkach. O dve hodiny prišli do podniku inšpektori a obvinili majiteľku z nesprávneho označenia mezcalu a nedodržiavania pravidiel rezervácie stolov.
Andrea takmer dosiahla svoje. Sociálne médiá jej však skrížili plány.
Svedkovia incidentu opísali na Twitteri, čo sa presne stalo. Spustila sa lavína a po pár dňoch o správaní rozmaznanej slečny a zneužívaní štátnej moci diskutovala celá krajina.
Andrein otec sa musel rýchlo ospravedlniť za údajné neuvážené konanie svojej dcéry. Tvrdil, že o zatvorení reštaurácie nič nevedel. Išlo vraj o priveľmi horlivé konanie jeho podriadených.
Verejný tlak však neutíchol a prezident ho minulý týždeň musel odvolať.
Tento príbeh, napriek spravodlivému koncu, ukazuje, ako funguje mexická spoločnosť. Úzka skupina politikov a boháčov bez obáv zneužíva moc, korumpuje a väčšinu populácie považuje za menejcennú.
Presne v duchu citátu z knihy Georgea Orwela - Všetci sme si rovní, ale niektorí sú si rovnejší.